در طرح رجیستری به منظور جلوگیری از قاچاق دارندگان تلفن همراه باید گوشی خود را در این سامانه به ثبت برسانند و همین طور کسانی گوشی مسافرتی دارند نیز همین طور است. قبلا در مقاله رجیستری گوشی به طور مفصل در مورد این طرح توضیح دادیم و نرم افزار همتا را در این خصوص به شما عزیران معرفی کردیم . یکی از ابهاماتی که در خصوص طرح رجیستری گوشی موبایل وجود دارد واردات گوشی مسافرتی و رجیستر کردن گوشی مسافرتی می باشد که در مقاله امروز مرکز مشاوره ناجیان رایانه به آن خواهیم پرداخت .

 

این مقاله را نیز بخوانید : استعلام اصالت گوشی از سامانه همتا

آیا رجیستر کردن گوشی مسافرتی الزامی است ؟

بنابر قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباط رادیویی ، هر فردی می تواند یک گوشی موبایل را از خارج از کشور به ایران بیاورد و در صورتی که این گوشی مشمول طرح رجیستری باشد صاحب آن حتما باید آن را در شبکه ایران رجیستر کند . افراد فقط تا ۳۰ روز بعد از وارد کردن گوشی مسافرتی به کشور زمان ارند تا گوشی مسافرتی خود را در شبکه ایران ثبت کنند و اگر ظرف این مدت گوشی موبایل خود را رجیستر نکنند گمرک جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال رجیستر کردن این گوشی ندارد .

 

نحوه رجیستری گوشی مسافرتی

برای رجیستری گوشی های مسافرتی دو روش وجود دارد : یکی رجیستر کردن گوشی مسافرتی در گمرک در هنگام ورود به کشور . این روش بهترین و راحت ترین روش برای رجیستر کردن گوشی های مسافرتی است . در این روش شما می توانید به دفاتر گمرکی که در فرودگاه ها و پایانه های مرزی مستقر می باشد مراجعه کنید و هزینه گمرکی گوشی مسافرتی که وارد کشور کرده اید را پرداخت نموده و گوشی را ثبت کنید . بعد از پرداخت عوارض گمرکی به شما مجوز گمرکی داده می شود و شما باید این رسید را تا پایان ثبت تلفن همراه نگه دارید . بعد از رجیستر کردن گوشی باید گوشی مسافرتی خود را در سامانه همتا فعال سازی کنید .
روش دیگری که برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی وجود دارد استفاده از سایت گمرک و سامانه همتا می باشد . با توجه به اینکه بعد از وارد کردن گوشی مسافرتی به کشور برای ثبت آن ۳۰ روز فرصت دارید ، در صورتی که نمی خواهید به دفاتر گمرکی مراجعه کنید می توانید ظرف این مدت از طریق سایت گمرک اقدام به رجیستر کردن گوشی مسافرتی خود نمایید . برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید :
۱- ابتدا وارد قسمت ثبت شناسه بین المللی تلفن همراه سامانه همتا شوید .

 

واردات گوشی مسافرتی

 

۲- حال کد IMEI که یک کد ۱۵ رقمی می باشد و در پشت جعبه گوشی درج شده است و سپس کد امنیتی را وارد کرده و روی دکمه ادامه کلیک کنید . برای پیدا کردن IMEI در صفحه کلید گوشی خود کد #۰۶#* را شماره گیری کنید . یک سریال ۱۵ رقمی برای شما ظاهر می شود . روش دیگر پیدا کردن سریال گوشی ، از روی کارتون و یا پشت باتری موبایل است .
۳- در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود برند تلفن همراه ، مدل گوشی و مشخصات فنی گوشی را وارد نمایید . مثلا اگر گوشی شما آیفون ۷ پلاس ۱۲۸ گیگا بایت است در قسمت برند گزینه اپل و در قسمت مدل iPhone 7+ 128GB و در قسمت مشخصات فنی نوع گوشی را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.

 

رجیستری گوشی مسافرتی

 

۴- در صفحه بعدی اطلاعات مسافر و همچنین شماره تلفن همراه مسافر را وارد نمایید . ( این اطلاعات باید مربوط به فردی که وارد کشور شده باشد و شماره تلفن همراه نیز به نام مسافر باشد ) و در صورتی که اطلاعات مربوط به مسافر نباشد گوشی در شبکه ایران رجیستر نمی شود .
۵- حال کدی به شماره تلفن همراه مسافر پیامک می شود . این کد را در کادر مربوطه وارد کرده و وارد مرحله بعد شوید .

 

رجیستر کردن گوشی مسافرتی

 

۶- حال هزینه رجیستر کردن گوشی مسافرتی نمایش داده می شود . بر روی گزینه پرداخت کلیک کنید و در صفحه پرداخت هزینه حق گمرک را پرداخت نمایید . هزینه گمرکی بسته به مدل و نوع گوشی مسافرتی متفاوت می باشد .

 

طرح رجیستری گوشی مسافرتی

 

رجیستر کردن گوشی های مسافرتی

 

در صورتی که کلیه مراحل را به درستی انجام داده باشید گوشی مسافرتی شما بعد از چند روز رجیستر می شود و برای شما پیامکی ارسال خواهد شد که به شما اعلام می کند گوشی شما با موفقیت در شبکه تلفن همراه به ثبت رسیده است . لازم به ذکر است که گوشی مسافرتی رجیستر شده هیچ محدودیتی برای استفاده از سیم کارت های مختلف ندارد .

 

” گوشی مسافرتی رجیستر شده محدودیتی برای استفاده از سیم کارت های مختلف ندارد . “


در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با شماره پشتیانی  ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳ (سراسر کشور) و یا ۹۰۹۲۳۰۵۰۳۱ از تهران تماس بگیرید.