Rate this post

پس از آنکه استفاده از پیام رسان تلگرام در ایران رونق گرفت، یکی از مواردی که مورد توجه کارشناسان عرصه فضای مجازی قرار گرفت امنیت تلگرام و روش های افزایش امنیت در این پیام رسان بود. با توجه به اینکه این نرم افزار در کشور به شدت مورد استقبال قرار گرفته است ، مرکز مشاوره آنی یار تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله ، نحوه بالا بردن امنیت تلگرام و راه های جلوگیری از هک شدن تلگرام را شرح دهیم تا کاربران این پیام رسان ، با آگاهی بیشتری از آن استفاده نمایند.

” نرم افزار تلگرام به خودی خود نرم افزاری امن به حساب می آید. “

آیا پیام رسان تلگرام امن است ؟

اگر بخواهیم از نظر نرم افزاری ، امنیت تلگرام را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم الگوریتم های مورد استفاده در این نرم افزار ، در عرصه های انتقال تصویر ، صوت و متن کاملا ایمن است. این نرم افزار از جدیدترین روش های رمزنگاری اطلاعات در مبدا و مقصد استفاده می کند تا پیام ها و فایل های افراد به راحتی شنود نگردد و قابل دستیابی نباشد.
با توجه به توضیحات فوق ، سوال اینجاست که چه اتفاقاتی می افتد که اکانت کاربران هک می شود ؟ آیا این موضوع ارتباطی به نقص امنیتی نرم افزار تلگرام ندارد؟ در پاسخ باید بگوییم که معمولا 90 درصد سوءاستفاده ها از اکانت کاربران در تلگرام به بی اطلاعی کاربران این پیام رسان برمی گردد. چرا که مشاهده شده است با اشتباهات بسیار کوچک ، هکرها می توانند وارد اکانت سایر افراد شده و آنها را هک کنند.
در ادامه می خواهیم روش های افزایش امنیت تلگرام را شرح دهیم.

روش های افزایش امنیت تلگرام

همانطور که می دانید مبنای ثبت نام کاربران در تلگرام ، شماره همراه آنهاست. یعنی هر نفر با شماره همراه خود عضو تلگرام می شود و با دریافت یک کد تاییدیه ، عضویت خود را تکمیل کرده و وارد محیط نرم افزار می شود. این موضوع در نسخه های قبلی تلگرام می توانست مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورد. به طور مثال شما سیم کارت خود را فروخته بودید و شخص خریدار به سادگی می توانست در صورتی که اکانت خود را حذف نکرده بودید ، وارد اکانت تلگرام شما شود.
بدین منظور تلگرام مدتی است امکان تایید دو مرحله ای را در هنگام ورود به نرم افزار به کاربران داده است. این ویژگی باعث می شود شما رمز عبوری برای اکانت تلگرام خود انتخاب کنید و در صورتی که بخواهید با دستگاه جدیدی به تلگرام وصل شوید ، آن رمز عبور از شما درخواست شود.
یکی دیگر از موارد امنیتی که می توانید فعال کنید ، قرار دادن Passcode برای نرم افزار است که در هر بار باز کردن نرم افزار باید آن را وارد نمایید.
در ادامه نحوه تعریف Passcode و تایید دو مرحله ای در تلگرام را شرح خواهیم داد.

” حتما در هنگام فروختن سیم کارت خود Delete Account نمایید. “

قرار دادن رمز برای تلگرام و فعال سازی تایید دو مرحله ای تلگرام

1- قرار دادن رمز برای تلگرام:

ابتدا وارد تنظیمات تلگرام خود شده و وارد قسمت Privacy and Security شوید. سپس گزینه Passcode Lock را انتخاب کنید تا صفحه زیر را مشاهده کنید:

امنیت تلگرام

حال گزینه Passcode Lock را فعال کنید و در نهایت یک رمز عبور برای تلگرام خود تعیین کنید. از این پس شما می توانید با اشاره کردن بر روی شکل قفل ، تلگرام خود را قفل کنید. همچنین اگر بخواهید می توانید تعیین کنید که تلگرام ، بعد از مدت زمان خاصی قفل شود و برای بازگشایی مجدد ، نیاز به رمز عبور داشته باشد.

2- فعال کردن ویژگی تایید دو مرحله ای:

همانطور که گفته شد ، این ویژگی جدید بوده و از بسیاری از موارد هک شدن تلگرام جلوگیری می کند. برای فعال سازی این ویژگی، وارد تنظیمات تلگرام خود شده و وارد قسمت Privacy and Security شوید. حال گزینه Two-Step Verification را برگزینید:

امنیت تلگرام

حال گزینه Set Additional Password را انتخاب کنید.
در این مرحله با دقت کافی ، پست الکترونیک و رمز عبور خود را انتخاب نمایید چرا که در آینده به آن احتیاج خواهید داشت. پس از انجام موارد فوق ، وارد پست الکترونیک خود شوید تا تاییدیه عملیات مربوطه را مشاهده نمایید.
به این شکل تلگرام شما با امنیت بسیار بالایی تنظیم شده و امکان هک شدن آن نزدیک به صفر خواهد بود.
فراموش نکنید که در مواقع ضروری از چت مخفی یا Secret Chat برای برقراری ارتباطات خاص خود استفاده نمایید.