5 (100%) 1 vote

ابلاغیه های قضایی همیشه از مهم ترین قسمت های دادرسی در قوه قضاییه بوده اند. تا مدتی قبل ، ارسال دستی و کتبی اوراق قضایی مشکلات زیادی برای مردم پیش می آورد اما اکنون با الکترونیکی شدن ابلاغ های قضایی و ایجاد سامانه ثنا ، معضلات مربوط به حفظ حریم خصوصی افراد و … رفع شده است. در این مقاله نحوه مشاهده ابلاغیه و اوراق قضایی در سامانه ثنا شرح داده شده است.

سامانه ثنا یا سامانه ابلاغ قضایی چیست ؟

سامانه ثنا یا همان سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی از عظیم ترین پروژه های قوه قضایی جمهوری اسلامی ایران است که در سال 95 به انجام رسید. در این سامانه اوراق قضایی از جمله ابلاغیه ها و نتایج آرا به صورت الکترونیکی در پنل شخصی افراد و وکلا قرار می گیرد و باعث می شود تنها خود شخص از نتیجه آرای دعاوی خود مطلع شود. این اقدام پسندیده باعث شده است حریم خصوصی افراد حفظ شده و بسیاری از مراحل انسانی در تهیه و ارسال ابلاغیه ها از بین برود. ما در مقاله ” آشنایی با سامانه ثنا و ابلاغ قضایی ” در خصوص سامانه ثنا و مزیت های آن به طور کامل صحبت کرده ایم.

با این حال در این مقاله نیز سعی می کنیم تا حد زیادی شما را در این خصوص مطلع سازیم.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا چگونه است ؟

ثبت نام در سامانه ثنا به دو صورت حقیقی و حقوقی است. پیشنهاد می کنیم مقاله ” نحوه ثبت نام در سامانه ثنا ” را مطالعه نمایید. اگر مشکلی در زمینه ثبت نام داشتید با مراجعه به یکی از دفاتر قضایی می توانید مشکل خود را رفع نمایید.

لازم به ذکر است ثبت نام در این سامانه در دو مرحله انجام می شود. نخست باید اطلاعات شما در این سامانه ثبت شود و در نهایت برای دریافت رمز عبور خود به یکی از دفاتر قضایی شهر خود مراجعه نمایید.

در صورتی که رمز عبور سامانه ثنا خود را فراموش کنید به راحتی می توانید آن را بازیابی نمایید. نحوه بازیابی رمز ثنا در مقاله های دیگر سایت شرح داده شده اند.

مشاهده ابلاغیه های قضایی به چه صورت است ؟

بعد از ثبت نام در سامانه ابلاغ ، نوبت به آن رسیده است که ابلاغیه های خود را مشاهده کنید. اگر برای شما پیامکی از قوه قضاییه آمده باشد وقت آن است که به این سامانه به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://eblagh.adliran.ir/

بعد از آنکه ثبت نام اینترنتی را انجام دادید و با مراجعه به دفاتر قضایی ، رمز شخصی خود را دریافت کردید (این رمز به شما پیامک می شود) ، جهت مشاهده ابلاغیه های خود باید وارد سایت سامانه به آدرس زیر شوید:

http://eblagh.adliran.ir/Login/Authenticate?layoutName=NoticeLoginLayout#/firstStep?returnUrl=Dashboard%2FNoticeIndex1

در صورت باز نشدن یا کند بودن سامانه ، سایر لینک های سامانه ثنا را نیز بررسی نمایید. این لینک ها در داخل سایت www.adliran.ir قرار داده شده است. پس از ورود به سامانه، مطابق تصویر زیر، شماره ملی و رمز شخصی خود را وارد کنید:

ورود به سامانه ثنا قوه قضاییه

اگر اطلاعات مربوط به کد ملی و رمز شخصی خود را به طور صحیح وارد کرده باشید وارد صفحه بعد به شرح زیر می شوید. در غیر این صورت باید اطلاعات خود را دوباره بررسی و وارد نمایید.

ورود به سامانه ابلاغ الکترونیکی

وقتی صفحه بالا برایتان باز شد ، رمز ورود شما به موبایل تان پیامک می شود. این رمز بصورت پیش فرض 24 ساعت اعتبار دارد و شما می توانید در صفحه ی بالا آن را وارد کنید.
در صورتی که 24 ساعت از تولید رمز بالا گذشت ، باید دوباره برای رمز جدید از ابتدا مراحل را طی کنید.

پس از آنکه رمز یکبار مصرف یا رمز موقت خود را دریافت کرده و آن را در فرم ورود ، وارد کردید ، به شکل زیر وارد سامانه ثنا می شوید:

 

سامانه ثنا قوه قضاییه

در این سامانه ابلاغیه های الکترونیکی شما به سادگی قابل دریافت هستند. مطابق با تصویر، در اولین قسمت که در حال حاضر عدد 0 در بالای آن مشخص است ، تعداد ابلاغیه های جدید را می بینید. این به معنی است که شما هنوز ابلاغی دریافت نکره اید.

همانطور که ملاحظه می کنید ، امکان تغییر رمز شخصی شما نیز در سامانه فراهم است. برای این کار وارد لینک http://sana.adliran.ir/Signup/Index#/SingupAction زیر شوید و رمز عبور جدید خود را به صورت زیر وارد کنید :

تغییر رمز سامانه ثنا

در پایان ، حتما گزینه خروج را بزنید تا به طور کامل از سامانه ثنا خارج شوید تا از دسترسی دیگران به سامانه و ابلاغیه های شخصی شما جلوگیری شود.

نکته: برای دریافت ابلاغیه ها به صورت PDF هم نیاز است یکی از نرم افزارهای مربوط به باز کردن فایل های PDF را روی سیستم خود نصب کرده باشید.

نکات مربوط به سامانه ثنا

نکته 1 – برای ورود به سامانه ثبت نام الکترونیک و سامانه ابلاغ الکترونیک باید به آدرس adliran.ir مراجعه کرده و از سر تیتر خدمات ویژه ، سامانه مورد نظر را انتخاب کنید .

نکته 2 – بعد از انجام ثبت نام الکترونیک در سامانه ثنا ، برای مشاهده ابلاغ الکترونیک باید وارد لینک adliran.ir شوید .

نکته 3 – افرادی که ایمیل ندارند ، باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و یک آدرس ایمیل ملی دریافت کنند .

نکته 4 – هر یک از افراد مکلفند در صورتی که در اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا ( از قبیل آرس ، تلفن همراه ، نام و … ) تغییری ایجاد شد ، تغییرات را بلا فاصله در سامانه ثنا ثبت کنید .

نکته 5 – وصول الکترونیکی اوراق قضایی ابلاغ محسوب می شود . رویت اوراق قضایی در سامانه ابلاغ ( با ثبت زمان و سایر جزییات ) ذخیره می شود و کلیه آثار ابلاغ واقعی در آن مرتبط می شود . همچنین ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رویت اوراق از این طریق به منزله رسید است .

نکته 6 – در ابلاغ الکترونیکی مخاطب زمانی می تواند اظهار بی اطلاعی کند که ثابت کند نقصی در سامانه رایانه ای وجود داشته و از مفاد ابلاغ مطلع نشده است.

نکته 7 – خود داری از مراجعه به سامانه ابلاغ ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی می باشد .

نکته 8 – در صورتی که ارسال پیوست های ابلاغیه به صورت الکترونیکی غیر ممکن باشد ، ابلاغ به وسیله ابلاغنامه انجام می شود .

نکته 9 – در صورتی که تلفن همراه یا پست الکترونیک در دسترس نباشد ، مفاد ابلاغیه و ارسال اوراق به سامانه ابلاغ به وسیله ابلاغنامه در اقامتگاه این فرد ابلاغ می شود و در ابلاغنامه مقرر می شود مخاطب موظف است جهت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید و کلیه ابلاغ های بعدی از طریق سامانه ابلاغ انجام خواهد شد .

نکته 10 – چنانچه محل نگهداری مخاطب زندان و یا بازداشتگاه باشد ، ابلاغ علاوه بر حساب کاربری مخاطب به حساب کاربری زندان و یا بازداشتگاه نیز ارسال می شود و مراجع ذکر شده مسئول اجرای ابلاغ برابر مقررات هستند و همچنین موظف هستند که نتیجه ابلاغ را از طریق سامانه ابلاغ به واحد قضایی ارسال کنند.