5 (100%) 1 vote

در مورد ابلاغیه های قضایی می توان گفت بیشتر مواقع از مهم ترین قسمت های دادرسی در قوه قضاییه بوده اند. مدتی است ، ارسال دستی و کتبی اوراق قضایی مشکلات زیادی برای مردم پیش می آورد اما هم اکنون با الکترونیکی شدن ابلاغ های قضایی و ایجاد سامانه ثنا ، معضلات مربوط به حفظ حریم خصوصی افراد و … حل شده است. در این مقاله نحوه مشاهده ابلاغیه و اوراق قضایی در سامانه ثنا توضیح داده شده است.

سامانه ثنا و یا سامانه ابلاغ قضایی چیست ؟

سامانه ثنا و یا سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی از بزرگترین و بهترین پروژه های قوه قضایی جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۹۵ به انجام رسیده است . در این سامانه اوراق قضایی از جمله ابلاغیه ها و نتایج آرا به صورت الکترونیکی در فایل شخصی افراد و وکلا قرار می گیرد و باعث می شود تنها خود شخص از نتیجه آرای دعاوی خود مطلع شود. این اقدام پسندیده باعث شده است حریم خصوصی افراد حفظ شده و بسیاری از مراحل انسانی در تهیه و ارسال ابلاغیه ها از بین برود. ما در این مقاله قصد داریم تا ” آشنایی با سامانه ثنا و ابلاغ قضایی ” مخصوصاسامانه ثنا و نحوه استفاده آن به طور کامل آموزش داده ایم.

با این حال در این مقاله نیز سعی می کنیم تا حد زیادی با این مقاله بیشتر آشنا شوید .

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا به چه نحوه ای است ؟

ثبت نام در سامانه ثنا به دو صورت حقیقی و حقوقی است. در اینجا مقاله ” نحوه ثبت نام در سامانه ثنا ” را می توانید مطالعه نمایید. اگر مشکلی در زمینه ثبت نام داشتید با مراجعه به یکی از دفاتر قضایی می توانید مشکل خود را رفع نمایید.

لازم به ذکر است ثبت نام در این سامانه در دو مرحله مختلف انجام می گردد . اولا باید اطلاعات شما در این سامانه ثبت شود و بعد نهایتا برای دریافت رمز عبور خود به یکی از دفاتر قضایی شهر خود مراجعه نمایید.

در صورتی که رمز عبور سامانه ثنا خود را فراموش کرده یا فراموش شود به راحتی می توانید آن را بازیابی نمایید. نحوه بازیابی رمز ثنا در مقاله های دیگر سایت توضیح داده شده اند.

مشاهده ابلاغیه های قضایی به چه نحوه ای است ؟

بعد از ثبت نام در سامانه ابلاغ ، می توانید ابلاغیه های خود را مشاهده کنید. اگر برای شما پیامکی از سوی قوه قضاییه ارسال شده باشد باید به سامانه با آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://eblagh.adliran.ir/

سپس ثبت نام اینترنتی را انجام داده و با مراجعه به دفاتر قضایی ، رمز شخصی خود را دریافت کنید (این رمز به شما پیامک می شود) ، جهت مشاهده ابلاغیه های خود باید وارد سایت سامانه با آدرس زیر شوید:

http://eblagh.adliran.ir/Login/Authenticate?layoutName=NoticeLoginLayout#/firstStep?returnUrl=Dashboard%2FNoticeIndex1

در صورت باز نشدن یا کند بودن سامانه ، سایر لینک های سامانه ثنا را نیز بررسی نمایید. این لینک ها در داخل سایت www.adliran.ir قرار داده شده و می توان از طریق ورود به سامانه، مطابق تصویر زیر، شماره ملی و رمز شخصی خود را وارد کنید:

ورود به سامانه ثنا قوه قضاییه

اگر اطلاعات مربوط به کد ملی و رمز شخصی خود را به طور صحیح وارد کرده باشید وارد صفحه بعد به شکل زیر می شوید. در غیر این صورت باید اطلاعات خود را دوباره بررسی واطلاعات صحیح را وارد کنید.

ورود به سامانه ابلاغ الکترونیکی

وقتی صفحه مربوطه که به شکل بالا برایتان باز شد ، رمز ورود به موبایل شما پیامک می شود. این رمز بصورت پیشفرض ۲۴ ساعت دارای اعتبار می باشد و شما می توانید در صفحه ی مورد نظر وارد کنید.
در صورتی که ۲۴ ساعت از تولید رمز گذشته باشد ، باید دوباره برای دریافت رمز جدید از ابتدای مراحل را طی کرده و وارد سامانه شوید .

پس از آنکه رمز یکبار مصرف یا رمز موقت برای شما ارسال شد و آن را دریافت کردید رمز را در فرم مربوطه واردنموده ،سپس وارد شوید ، مطابق شکل زیر در سامانه ثنا :

 

سامانه ثنا قوه قضاییه

با استفاده از این سامانه ابلاغیه های الکترونیکی شما به راحتی قابل دریافت اند. مطابق با تصویر، در اولین قسمت که در حال حاضر عدد ۰ در صفحه آن مشخص است ، تعداد ابلاغیه های جدید را می توانمورد بررسی قرار داد . پس با دیدن این مورد یعنی شما هنوز ابلاغی دریافت نکره اید.

همانطور که ملاحظه کردید ، امکان تغییر رمز شخصی برای شما در سامانه فراهم است. برای این کار وارد لینک http://sana.adliran.ir/Signup/Index#/SingupAction زیر شوید و رمز عبور جدید را به صورت زیر وارد سامانه ثنا کنید :

تغییر رمز سامانه ثنا

بسیار خوب نکته ای که باید گفته شود این است که  ، حتما گزینه خروج را بزنید تا به طور کامل از سامانه ثنا خارج شوید تا از دسترسی کاربران غیر مجاز به سامانه و ابلاغیه های شخصی شما جلوگیری به عمل آید .

نکته: برای دریافت ابلاغیه ها به صورت PDF هم نیاز است یکی از نرم افزارهای مربوط به باز کردن فایل های PDF را روی سیستم خود نصب کرده باشید.

نکات مربوط به سامانه ثنا که باید حتما رعایت گردد :

نکته ۱ – برای ورود به سامانه ثبت نام الکترونیک و سامانه ابلاغ الکترونیک حتما به آدرس adliran.ir مراجعه کرده و از سر تیتر خدمات ویژه ، سامانه مورد نظر را انتخاب کنید .

نکته ۲ – سپس بعد از انجام ثبت نام الکترونیک در سامانه ثنا ، برای مشاهده ابلاغ الکترونیک ، وارد این لینک adliran.ir شوید .

نکته ۳ – افرادی که ایمیل ندارند ، حتما به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و یک آدرس ایمیل (Email) ملی دریافت کنند .

نکته ۴ – هر یک از افراد مکلفند در صورتی که اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا ( از قبیل آرس ، تلفن همراه ، نام و … ) تغییر نامعلومی ایجاد شد ، تغییرات را بلافاصله در همین سامانه ثنا ثبت کنند.

نکته ۵ – وصول الکترونیکی اوراق قضایی ، ابلاغ محسوب شده لذا، رویت اوراق قضایی در سامانه ابلاغ ( با ثبت زمان و سایر جزییات ) ذخیره می شود و کلیه آثار ابلاغ واقعی در آن لحاظ می گردد . ظمنا ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رویت اوراق از همین طریق به منزله رسید محصوب می گردد .

نکته ۶ – ابلاغ الکترونیکی مخاطب زمانی می تواند اظهار بی اطلاعی کند ، که ثابت کند نقصی در سامانه رایانه ای وجود داشته و یا به دلایل قانونی که در قانون به آن اشاره شده است مراجعه کند.

نکته ۷ – خود داری از مراجعه به سامانه ابلاغ ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی می باشد لذا این مطلب را جدی بگیرید .

نکته ۸ – در صورتی که ارسال پیوست های ابلاغیه به صورت الکترونیکی غیر ممکن شده باشد ، ابلاغ به وسیله ابلاغنامه انجام می گردد .

نکته ۹ – در صورتی که تلفن همراه یا پست الکترونیک در دسترس شما نبوده باشد، مفاد ابلاغیه و ارسال اوراق به سامانه ابلاغ به وسیله ابلاغنامه در اقامتگاه این فرد ابلاغ می گردد و در ابلاغنامه مقرر می شود مخاطب موظف است جهت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نموده و کلیه ابلاغ های بعدی از طریق سامانه ابلاغ انجام خواهد گرفت.

نکته ۱۰ – چنانچه محل نگهداری مخاطب زندان و یا بازداشتگاه باشد ، ابلاغ علاوه بر حساب کاربری مخاطب به حساب کاربری زندان و یا بازداشتگاه نیز ارسال می گردد و مراجع ذکر شده مسئول اجرای ابلاغ برابر مقررات هستند و همچنین موظف می گرددند که نتیجه ابلاغ را از طریق سامانه ابلاغ به واحد قضایی ارسال نمایند .

 

 

از اینکه این سایت را برای مطالعه مد نظر قرارداده اید سپاسگزاریم.