5 (100%) 1 vote

زمانی که یک پسر به سن 18 سالگی می رسد و یا بعد از اتمام تحصیلات ، نوبت به طی کردن خدمت سربازی سوالات بسیاری در خصوص این موضوع در ذهن شان ایجاد می شود. اینکه چه زمانی باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند و از چه طریقی باید وضعیت خدمتی خود را استعلام کنند و سوالات بسیار دیگری از این قبیل. در این مقاله سعی شده بعضی از این پرسش ها را پاسخ دهیم.
پس از اینکه شخصی مشمول خدمت مقدس سربازی شد، اولین اقدام مراجعه به دفاتر پلیس+10 و اقدام به ثبت مشخصات می باشد. اگر شخص دانشجو بود باید گواهی پایان تحصیلات خود را با خود ببرد تا آخرین وضعیت  فرد در سیستم نظام وظیفه ثبت گردد. پس از تهیه دفترچه خدمت سربازی و ثبت مشخصات در سیستم ، برگه ای تحت عنوان برگه سبز خدمت به شما تحویل می گردد که در آن تاریخ اعزام شما مشخص شده است. همچنین شخص باید یک کد به نام کد سخا را از دفتر پلیس +10 دریافت کند تا به وسیله آن کد آخرین وضعیت خدمت خود را استعلام یگیرد.

” در سامانه سخا می توانید به صورت اینترنتی درخواست تمدید یا تعجیل شروع خدمت را ثبت کنید. “

پیگیری وضعیت نظام وظیفه

همانطور که ذکر شد در اولین اقدام پس از ثبت اطلاعات ، تاریخ اعزامی برای شخص مورد نظر تعیین می شود که او می تواند نسبت به تمدید یا تعجیل آن تاریخ اقدام کند. این موضوع از طریق پلیس+10 و یا سامانه سخا سازمان نظام وظیفه قابل انجام شد. به این صورت که شخص دلیل تمدید یا تعجیل خدمت خود را به همراه تاریخ اعزام درخواستی مشخص می کند. در چند روز آینده نیز پاسخ درخواست خود را می تواند پیگیری کند. لازم به ذکر است که اعزام سربازان فوق دیپلم به بالا در یکم ماه های زوج و سایر سربازان نوزدهم هر ماه است.

آشنایی و ورود به سامانه سخا نظام وظیفه

همانطور که گفته شد شما باید کد سخا مربوط به خود را که یک کد 5 رقمی است از پلیس+10 دریافت کنید. حال می توانید با مراحعه به سایت http://www.evazifeh.police.ir و وارد کردن کد سخا و شماره ملی خود وارد پنل کاربری خود شوید:

 

در پنل کاربری خود می توانید آخرین وضعیت اعزام خود را از منوی سمت راست و گزینه اعزام پیگیری کنید. در چند روز آینده محل خدمت آموزشی شما در این قسمت مشخص می شود. همچنین آخرین وضعیت تحصیلی ثبت شده شما در سازمان نظام وظیفه نیز در این سیستم قابل مشاهده است.
علاوه بر موارد بالا ، در صورتی که امریه سازمان خاصی را گرفته اید درخواست تان در قسمت امریه قابل مشاهده خواهد بود.

 

” اگر در ثبت درخواست خود نیاز به راهنمایی دارید با کارشناسان آنی یار تماس بگیرید. “

 

استعلام اینترنتی وضعیت نظام وظیفه و درخواست تمدید و تعجیل

علاوه بر امکانات سیستم فوق ، شما می توانید درخواست تمدید یا تعجیل خدمت خود را از طریق یک سامانه دیگر به صورت اینترنتی ثبت کنید. برای انجام این کار وارد سایت زیر شوید:

http://evazifeh.epolice.ir/

در این سایت با وارد کردن کد سخا و شماره ملی خود می توانید وارد پنل خود شده و یکی از سه درخواست زیر را ثبت کنید:
1- درخواست خروج از کشور: اگر قصد خروج از کشور را دارید باید از این قسمت اقدام کنید.
2- درخواست تمدید یا تعجیل در خدمت: اگر می خواهید تاریخ اعزام خود را 2 ماه جلو یا عقب بیندازید می توانید درخواست خود را از این طریق ثبت کنید و در روزهای بعد آن را پیگیری کنید.
3- درخواست ارسال مجدد کارت: در صورتی که کارت پایان خدمت خود را گم کرده اید در این قسمت می توانید درخواست صدور کارت جدید خود را ثبت کنید.
همه درخواست هایی که در سامانه ثبت می کنید را می توانید از طریق پلیس+10 نیز ثبت کنید اما از طریق سامانه سخا ، خودتان به راحتی می توانید درخواست هایتان را ثبت و پیگیری کنید.