• ۴۹۶ بازدید
  • آبان ۲۶, ۱۳۹۷
روش های کم کردن صدای فن کامپیوتر

یکی از آزار دهنده ترین مشکلات رایج کامپیوتری ، مشکل صدای زیاد کیس در هنگام روشن بودن کامپیوتر است. این صداها که معمولا از فن های داخل کیس ایجاد می شوند می توانند نشانه های یک مشکل حاد سخت افزاری باشند. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم در خصوص صدای فن های کامپیوتر و روش های کم کردن سر و صدای داخل کیس صحبت کنیم.
همانطور که می دانید قطعات کامپیوتری برای خنک ماندن در حین انجام کار ، نیاز به فن هایی دارند. قطعاتی از جمله پردازنده ( CPU ) ، کارت گرافیک و … قطعاتی هستند که در زمان فعالیت ، توسط فن های خود خنک می شوند.

” گرد و غبار عامل اصلی سر و صدای زیاد فن ها است. “

دلایل صدای زیاد فن های داخل کیس کامپیوتر

اصلی ترین دلیل سر و صدای فن های کامپیوتر ، وجود گرد و غبار در اطراف محور فن است. سیستم های کامپیوتری باید هر چند وقت یکبار با استفاده از سشوار یا دستگاه های دیگر غبار روبی شوند در غیر این صورت گرد و غبار بر روی فن ها می نشیند و باعث سخت چرخیدن آنها می شود.
دلیل دیگر سر و صدای زیاد فن ها ، خشک کار کردن محور آنهاست. همه دستگاه های مکانیکی در صورت خشک کار کردن ، سر و صدا تولید می کنند و فن ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

پاک کردن فن کامپیوتر

اگر مشکلات فوق بر سر راه فن ها نبود ، حتما دلیلی دارد که فن ها با سرعت بیشتری از قبل می چرخند. شاید دمای CPU شما بالا می رود و فن سعی می کند با سرعت بیشتری بچرخد و آن را خنک کند و شاید کارت گرافیک شما در حین انجام عملیات سنگین گرافیکی ، بیشتر داغ شده و فن کارت گرافیک به گردش در می آید. همه این موارد باید تک به تک چک شوند تا به منشا اصلی مشکل برسید.

روش های کم کردن صدای فن ها

۱- با استفاده از سشوار یا جارو برقی کوچک گرد و غبار های داخل کیس را از بین ببرید و همه اتصالات و پره های فن ها را به آرامی پاک کنید.
۲- درپوش محور وسط فن را به دقت باز کنید و قطره ای روغن در آن بچکانید. برای اینکار معمولا ابتدا باید برچسب روی محور را بردارید و سپس درپوش را جدا کنید.

گردگیری فن کامپیوتر

۳- سرعت چرخش فن ها به صورت نرم افزاری قابل تغییر هستند و برای این کار نرم افزارهایی وجود دارد. توجه کنید که در صورت عدم استفاده صحیح از پارامترهای نرم افزار ، آسیب جدی به قطعات شما می رسد. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان سرعت چرخیدن فن ها را به صورت دستی تنظیم نکنید.
۴- اگر مشکل سر و صدا از فن های پاور کامپیوتر است ، پاور را باز کنید و داخل آن را به دقت غبار روبی کنید.
۵- اگر با همه این کارها سر و صدای فن های شما کم نشد ، باید به فکر تعویض آنها باشید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار