• ۹۳۵ بازدید
  • آبان ۳۰, ۱۳۹۷
آشنایی با وظایف سازمان بازرسی کل کشور و ثبت شکایت اینترنتی

یکی از سامانه های اینترنتی ثبت شکایات که کارکرد مناسبی در سال های اخیر داشته است سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور است. این سامانه با دریافت آنلاین شکایات ، نسبت به راستی آزمایی و پیگیری آن اقدام می کند. در همه مراحل نیز شاکی می تواند وضعیت پرونده خود را مشاهده نمایید.
سازمان بازرسی کل کشور یک نهاد زیرمجموعه قوه قضاییه می باشد. نظارت بر این سازمان از وظایف رئیس قوه قضاییه است و باید بازرسی های مستمر ، موردی و فوق العاده ای روی روند اجرای قوانین در سازمان ها و ادارات داشته باشد.

” تلفن ۱۳۶ پاسخگوی گویا در زمینه شکایات مردمی است. “

وظایف سازمان بازرسی کل کشور چیست ؟

وظیفه اصلی سازمان بازرسی کل کشور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین در دستگاه های اداری است. بر همین اساس ، این سازمان وظیفه دارد بازرسی های زیر را بر روی نهاد ها و ادارات انجام دهد:
۱- بازرسی های مستمر: سیاست های کلی نظام و ادارات و سازمان ها باید به صورت مداوم مورد بازرسی قرار گیرد.
۲- بازرسی های فوق العاده: بر اساس ضرورت های پیش آمده ، بازرسی های فوق العاده صورت می گیرد.
۳- بازرسی های موردی: این نوع بازرسی ها بر مبنای شکایت افراد از سازمان ها و ادارات شکل می گیرد.

دستگاه های اجرایی قابل شکایت به سازمان بازرسی

در سامانه ثبت شکایات سازمان بازرسی ، امکان جستجوی سازمان مورد شکایت به خوبی فراهم شده است. یعنی شما می توانید در هنگام شکایت ، مشاهده کنید که سازمان مورد نظر در لیست سازمان ها و نهاد های قابل شکایت به سازمان بازرسی کل کشور می باشد یا خیرکه این موضوع را در ادامه شرح می دهیم. اما در کل باید گفت تقریبا هر دستگاه و اداره دولتی می تواند مورد شکایت شهروندان باشد.

” شکایت از ادارات خصوصی و شکایت اشخاص حقوقی از افراد حقیقی در سازمان بازرسی قابل پیگرد نیست. “

نحوه ثبت شکایت اینترنتی در سازمان بازرسی و پیگیری شکایت اینترنتی

حال که با وظایف سازمان بازرسی کل کشور آشنا شدیم باید برای ثبت شکایت خود از سازمان یا اداره مربوطه یه صورت زیر عمل کنیم:
ابتدا وارد سایت https://shekayat.bazresi.ir/index.htm می شویم و پس از مطالعه قوانین مربوط به شکایت در سازمان ،  در منوی بالای صفحه  بر روی ثبت شکایت کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما به نمایش در بیاید:

ثبت شکایت سازمان بازرسی کل کشور

در فرم مشخص شده ، بر روی قسمت دستگاه اجرایی کلیک کنید. همانطور که می بینید هزاران دستگاه دولتی برای شما به نمایش می آید. برای سهولت کار قسمتی از عنوان سازمان مربوطه را تایپ کنید تا آن اداره یا سازمان را پیدا کنید.
سپس در قسمت شرح ، موضوع شکایت خود را همراه با دلایل کامل ذکر نمایید. توجه فرمایید که ذکر جزئیات دقیق به پیگیری شکایت شما کمک شایانی می کند. اگر توضیحات شما طولانی است پیشنهاد می شود در قالب یک فایل ورد ، آن را تهیه کرده و ارسال کنید.
در قسمت بعدی ، اگر فایلی در ارتباط با شکایت خود دارید می توانید ضمیمه کنید.
حال باید بر روی دکمه بعدی کلیک نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید.

اکنون نوبت آن فرا رسیده است که مشخصات دقیق خود را وارد نمایید. در وارد کردن اطلاعات فردی خود دقت لازم را داشته باشید تا در ادامه روند دادرسی مشکلی به وجود نیاید.

نحوه شکایت سازمان بازرسی کل کشور

پس از تکمیل کردن فرم ، بر روی دکمه بعدی کلیک کنید. همانطور که می بینید یک کد پیگیری و یک رمز عبور برای درخواست شما ایجاد می شود. آن ها را یادداشت کرده یا پرینت بگیرید. از این پس با این کد پیگیری می توانید شکایت خود را پیگیری کنید.

نحوه پیگیری شکایات اینترنتی سازمان بازرسی کل کشور

جهت پیگیری شکایت اینترنتی خود وارد سایت https://shekayat.bazresi.ir/portal/angular/index.html#/zrm/casetracking شوید و با وارد کردن کد پیگیری و رمز عبور خود از آخرین وضعیت شکایت خود مطلع شوید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار