• ۱۶۴ بازدید
  • فروردین ۱۸, ۱۳۹۸
چگونگی استعلام ممنوع الخروجی

یکی از آزار دهنده ترین موضوعاتی که می تواند برای یک شخص پیش بیاید مواجه شدن با ممنوع الخروجی در فرودگاه می باشد که باعث به ریختن برنامه های کاری و شخصی شود. برای اینکه دچار این مشکل نشویم باید استعلام برای ممنوع الخروجی را به عنوان اولین کار در لیست کارهایمان قرار دهیم تا در سفرهایمان به خارج از کشور دچار مشکل نشویم ما در این مطلب می خواهیم به دلایل ممنوع الخروجی و چگونگی استعلام ممنوع الخروجی اشاره کنیم.

 

دلایل ممنوع الخروجی

ممنوع الخروج بودن دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد که در ذیل به آنها اشاره شده است.

۱- بدهکاران مالیاتی

۲- افراد بدهکار با حکم قطعی دادگاه

۳- افراد یا مجرمانی که در کشورهای خارجی به علل تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و غیره دارای سوء شهرت هستند

۴- افرادی که اجازه خروج از کشور آن ها بر عهده شخص دیگری همچون پدر و همسر است

۵- افرادی که به تشخیص مقامات قضایی به دلیل مصلحت کشور ممنوع الخروج شده اند

 

مدت اعتبار ممنوع الخروجی

به موجب ماده ۱۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری، با توجه به اهمیت و دلایل جرم فرد، دادگاه این امکان را دارد که قرار عدم خروج متهم از کشور را صادر کند و ضمنا مدت اعتبار این قرار ۶ ماه یک بار در نظر گرفته شده است؛ اما بر طبق صلاحدید دادگاه این اعتبار می ‌تواند هر ۶ ماه یک بار مجددا تمدید شود.

در ضمن توجه داشته باشید که این قرار پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر استان مورد نظرتان قابل اعتراض بوده و این در حالی است که در صورت فسخ قرار توسط مرجع صادر کننده یا نقض آن توسط مرجع تجدید نظر یا صدور قرار منع پیگرد یا موقوفی تعقیب یا برائت متهم، دادگاه بدوی مکلف است موضوع را بلافاصله به مراجع ذیربط اطلاع رسانی کند تا نسبت به رفع ممنوع الخروجی فرد اقدام گردد.

چگونگی استعلام ممنوع الخروجی

در گذشته روش های عمدتا دشواری برای استعلام ممنوع خروجی اشخاص وجود داشت؛ از جمله تماس های تلفنی و مراجعه به اداره گذرنامه و اقدام حضوری. با این وجود، اکنون روش های اینترنتی و ساده تری نیز برای انجام این کار وجود دارند.

Travel Ban

 

در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه‌ ای برای استعلام آنلاین ممنوع الخروجی مسافران راه اندازی کرده که افراد با وارد کردن اطلاعات خود در این سایت می ‌توانند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شده و با خیالی راحت به برنامه ریزی سفرشان بپردازند.

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار