• ۲۳۹ بازدید
  • فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
بازکردن سی دی رام بدون نیاز به دکمه

با وجود محبوبیت فلش دیسک ها هنوز هم استفاده از درایوهای نوری رواج دارد برای استفاده از درایو نوری باید دکمه ی فیزیکی روی درایو را فشار داد تا درایو به بیرون آید ،اما اگر به دنبال راهی ساده تر برای بیرون آوردن درایو سی دی رام هستید ما به شما مطالعه ادامه این مطلب را پیشنهاد می کنیم.

 

استفاده از گزینه Eject

به احتمال زیاد شما قبلا با این گزینه آشنا بوده اید ولی اشاره کردن مجدد به آن نیز بی ارزش نیست. سیستم عامل ویندوز دارای یک گزینه به نام Eject برای خارج کردن درایو نوری از جای خود است. اما متاسفانه گویا مایکروسافت فراموش کرده است تا یک گزینه برای بستن درایو نوری قرار دهد و شما ناچارید پس از قرار دادن دیسک در جای خود به صورت دستی دکمه سخت افزاری درایو نوری را بفشارید تا بسته شود. بنابر این برای بستن درایو نوری سعی نکنید گزینه Eject را دوباره امتحان کنید، چراکه این کار بی فایده است و عملی انجام نمی دهد.

و اما برای استفاده از این قابلیت باید روی آیکون درایو نوری در پنجره My Computer کلیک راست کرده و گزینه Eject را از منوی باز شده انتخاب کنید. با انجام این کار درایو نوری باز شده و شما می توانید دیسک خود را در آن قرار دهید و سپس با فشار دادن دکمه آن را ببندید. توجه کنید که اگر شما بیش از یک درایو نوری دارید، باید روی آیکون درایو نوری مورد نظر خود کلیک راست کنید.

 

Open Optical Disc Drive Eject

 

اگر چه این ترفند ساده و آسان است ولی باز هم می تواند شما را از منتظر ماندن برای خروج درایو نوری با فشار دادن دکمه آن نجات دهد و زمانی که شما از گزینه Eject استفاده می کنید تا بخواهید دیسک را در درایو نوری قرار دهید قطعا درایو نوری باز شده است.

 

استفاده از نرم افزار جانبی

همیشه نرم افزارها کارها را برای ما ساده کرده اند در این موضوع هم همین طور است در اینجا می خواهیم یک نرم افزار برای باز کردن  درایو نوری به شما معرفی کنیم.

این ابزار کم حجم را دانلود کرده و آن را در پوشه مورد نظر خود از حالت فشرده خارج کنید (فایل در فرمت zip است). سپس با استفاده از فایل راه انداز، Door Control را نصب کنید. پس از پایان مراحل نصب آیکون Door Control روی صفحه دسکتاپ ظاهر می شود.

هنگامی که برنامه را راه اندازی کنید، Door Control در بخش system tray (بخش کناری تسکبار) کار خود را آغاز می کند. حال برای بازکردن و یا بستن درایو نوری کافیست تا روی آیکون Door Control در system tray کلیک کنید. با هر بار کلیک روی این آیکون درایو نوری باز و با کلیک مجدد روی آن بسته خواهد شد.

 

Open Optical Disc Drive Door Control Icon

 

نرم افزار Door Control امکان استفاده از کلید های میان بر برای انجام این کار را نیز فراهم نموده است. روی آیکون Door Control در system tray کلیک راست کرده و از منوی باز شده Hot Key را انتخاب کنید. اکنون کافیست کلید های مورد نظر خود را وارد کرده و سپس روی OK کلیک کنید. از این به بعد هر موقع نیاز داشتید تا درایو نوری را باز یا بسته کنید، با فشار دادن کلید های تعیین شده از روی کیبورد می توانید این کار را انجام دهید.

 

Open Optical Disc Drive Hotkey

 

Open Optical Disc Drive Specify hotkey

 

نکته: به هیچ وجه روی آیکون Door Control به صورت پشت سر هم و چند باره کلیک نکنید و یا کلید های میان بر را چند بار پشت سر هم فشار ندهید. به نظر می رسد این نرم افزار کل این دستورات را پردازش کرده و در صورتی که این کار را انجام دهید درایو نوری به صورت مداوم باز و بسته می شود و می تواند شما را به دردسر بیندازد.

اگر چه نرم افزار Door Control به منابع سخت افزاری اندکی نیاز دارد، ولی اگر شما دوست ندارید یک برنامه همواره در بخش system tray در حال اجرا باشد، می توانید از نرم افزار NirCmd استفاده کنید. این نرم افزار به شما اجازه می دهد یک اسکریپت مربوط به باز و بسته کردن درایو نوری بسازید و به آسانی این کار را انجام دهید. همچنین امکان استفاده از کلید های میان بر نیز وجود دارد.

 

نتیجه

در بالا دو روش ساده برای کنترل درایو نوری را برای شما ذکر کردیم. روش اول برای همه افراد کار می کند ولی اگر دوست ندارید که دکمه سخت افزاری درایو نوری را فشار دهید، می توانید از نرم افزار جانبی معرفی شده استفاده کنید. در کل باید گفت که از مایکروسافت انتظار می رود گزینه ای برای بستن درایو نوری ایجاد کرده و زحمت ما را کم کند.

 

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار