• ۲۰۳ بازدید
  • تیر ۱۶, ۱۳۹۸
چیزهایی که باید درباره «طرح کنترل آلودگی هوا»بدانید

طرح زوج یا فرد از ابتدای تابستان ۹۸ با تغییراتی روبه‌رو خواهد شد. شهروندان تهران چطور می‌توانند وارد محدوده این طرح شوند و ساکنان این مناطق چه امتیازی دارند.در این گزارش پاسخ همه این سؤالات را به شما می‌دهیم.
این طرح شامل تغییرات زیادی شده که ازجمله مهم‌ترین آنها اجازه تردد رایگان ۲۰ روزه برای هر خودرو در هر فصل فارغ از زوج یا فرد بودن آن است. این طرح از تابستان ۹۸ از روز شنبه تا پنج‌شنبه هر هفته اجرا خواهد شد.

 

Air pollution ontrol plan

اما ۱۶ نکته‌ای که همه شهروندان تهرانی باید در مورد طرح جدید بدانند به این شرح است؛
۱) از ابتدای تابستان ۱۳۹۸ دیگر محدوده‌ای به نام «زوج یا فرد» وجود ندارد و نام آن به «محدوده کنترل آلودگی هوا» یا «حلقه دوم» تغییر می‌کند.
۲) ابعاد و مرزهای این محدوده همان ابعاد و مرزهای محدوده زوج یا فرد سابق است اما مقررات مرتبط با آن تغییر می‌کند.
۳) مرزهای این محدوده از سمت شمال به بزرگراه همت(از تقاطع امام علی تا تقاطع چمران) از سمت جنوب به بزرگراه بعثت(از تقاطع امام علی تا تقاطع نواب) از سمت شرق به بزرگراه امام علی(از تقاطع همت تا تقاطع بعثت) و از سمت غرب به بزرگراه نواب(از تقاطع بعثت تا تقاطع آزادی) و در ادامه به بزرگراه چمران(از تقاطع آزادی تا تقاطع همت) محدود می‌شود.
۴) زمان اجرای این طرح در تمام روزهای سال به‌استثنای روزهای تعطیل رسمی از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۳ است.
۵) تردد خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی در سراسر شهر تهران و ازجمله در این محدوده ممنوع است.
۶) خودروهای پلاک تهران در هر فصل ۲۰ روز و خودروهای پلاک غیر تهران در هر فصل ۱۵ روز می‌توانند به‌صورت رایگان در «محدوده کنترل آلودگی هوا» یا حلقه دوم تردد داشته باشند. این سهمیه‌ها قابل‌انتقال به فصول دیگر نیست.
۷) تردد بیش از سهمیه مجاز(۲۰ روز در هر فصل برای پلاک تهران و ۱۵ روز برای پلاک غیرتهران) مشمول پرداخت عوارض می‌شود و عوارض آن نصف عوارض طرح ترافیک اصلی است.
۸) خودروهایی که در سامانه «تهران من» (my.tehran.ir) ثبت‌نام نکرده باشند علاوه بر این‌که مشمول بدهیِ عوارض و جریمه راهنمایی و رانندگی می‌شوند، امکانِ استفاده از سهمیه ۲۰ یا ۱۵ روز ترددِ رایگان را نخواهند داشت.
۹) در طرح ترافیک سال ۹۷، برای ساکنان محدوده‌ها فقط یک امتیاز وجود داشت؛ خروج رایگان از محدوده قبل از ۸:۳۰ و ورود رایگان به محدوده بعد از ۱۷. اما در سال ۹۸ امتیاز مهم دیگری برای ساکنان محدوده‌های ترافیکی یعنی ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.
۱۰) به ازای هر واحد مسکونی در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، تنها یک خودرو از تسهیلات مذکور برخوردار می‌شود.
۱۱) وسایل نقلیه برقی یا هیبریدی از ۹۰ درصد و وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی برتر تهران از ۲۵ درصد تخفیفِ عوارض بهره‌مند خواهند شد.
۱۲) آژانس‌ها و وانت‌بارها دارای ۵۰ درصد تخفیف عوارض تردد هستند و در صورت داشتن «سند سفر» (بار برگ) این تخفیف به ۷۰ درصد می‌رسد.
۱۳) حداقل نرخ تردد در حلقه دوم (محدوده کنترل آلودگی هوا) در دوره جدید ۷۲۴۵ تومان (در ساعات غیر اوج برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر) و حداکثر ۲۰۷۰۰ تومان (در ساعات اوج صبح و عصر برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی) است.
۱۴) خودروهایی که در محدوده طرح ترافیک اصلی(حلقه اول) تردد داشته باشند، فقط باید عوارض طرح اصلی را بپردازند و عوارض محدوده دوم به آن اضافه نمی‌شود.
۱۵) کسانی که در سال ۹۷ برای طرح ترافیک در سایت «تهران من» ثبت‌نام کرده‌اند، نیاز به ثبت‌نام جدید ندارند و فقط اگر ساکن محدوده زوج یا فرد هستند، برای بهره‌مندی از امتیازات سکونت باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه کنند.
۱۶) کسانی که تاکنون در سایت «تهران من» ثبت‌نام نکرده‌اند، اگر می‌خواهند وارد حلقه دوم شوند حتماً باید در این سایت ثبت‌نام کنند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار