• ۳۱۶ بازدید
  • مرداد ۱۴, ۱۳۹۸
ناگفته های ارز دیجیتال فیسبوک – لیبرا Libra

فیسبوک به عنوان یکی از غول های شبکه های اجتماعی در صدد بر آمده تا جهت ایجاد مسیر امن و سریع برای پرداخت های اینترنتی از رمزارزی به نام لیرا (Libra) رو نمایی کرد. در این مطلب آنی یار به ناگفته هایی از ارز دیجیتال فیسبوک – لیبرا Libra خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.
آخرین مطالب آنی یار با موضوعات انواع و کاربردهای ارز دیجیتالی ، معرفی ارز دیجیتال بیت کوین bitcoin ، معرفی ارز دیجیتال دوج کوین – dogecoin ، همه چیز درباره ارز دیجیتال اتریوم – ethereum و ارز دیجیتال تتر – tether را بهتر بشناسیم را پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید.

در وایت پیپری که اخیرا توسط کمپانی فیسبوک منتشر شده است، این شرکت اهداف و خصوصیات یک ارز دیجیتال جدید به نام لیبرا را شرح داده است. این ارز دیجیتال که برای مدت بیش از یک سال در حال توسعه بوده است، به گونه ای طراحی شده تا فرآیندهای پرداختی را از طریق اینترنت به صورت جهانی ممکن کرده، و این امکان را در دسترس ۱٫۷ میلیارد از مردم در سر تا سر جهان که به حساب بانکی دسترسی ندارند نیز فراهم سازد.

از این ارز دیجیتال جدید قرار است در سال ۲۰۲۰ به صورت کامل رو نمایی شود، و تا آن موقع، در این مطلب هر آن چه را که در مورد ارز دیجیتال فیسبوک به نام لیبرا باید بدانید را بیان خواهیم کرد.

 

لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟

 

ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟

برای مدت یک سال شایعاتی مبنی بر ساخت یا مدیریت یک ارز دیجیتال توسط فیسبوک وجود داشت. هم اکنون از این راز پرده برداشته شده است تا همه مردم بتوانند درباره لیبرا بیشتر بدانند. لیبرا یک ارز دیجیتال است که توسط انجمن لیبرا مدیریت می شود، که این انجمن به کاربران اجازه می دهد تا برای استفاده در تراکنش های آنلاین، ارز فیات را به لیبرا تبدیل نمایند (مثل خرید و فروش لیبرا).

برای بیشترین بهره وری و استفاده از لیبرا نیازی نیست که کاربران حساب بانکی یا کارت اعتباری داشته باشند، بلکه برای داشتن و استفاده از لیبرا تنها کافی است پول را تبدیل به لیبرا و یا لیبرا را تبدیل به پول کنیم.

انجمن لیبرا که به عنوان یک راهنما برای ارز نو ظهور لیبرا محسوب می شود، از شراکت چندین کمپانی به وجود آمده است. برجسته ترین شرکت کنندگان در این مشارکت را می توان پردازنده های پرداخت مثل ویزا کارت، مستر کارت و پی پال دانست. وجود این پردازنده های پرداخت در کنار یک دیگر، به ما این اطمینان را می دهند که فرآیند پرداخت لیبرا سریع، دقیق و قابل اعتماد خواهد بود و پرداخت تا حد ممکن کمترین سطح اصطکاک را خواهد داشت.

 

لیبرا چگونه کار می کند؟

 

لیبرا چگونه کار می کند؟

 

عناصر کمی هستند که لیبرا را شکل می دهند، اما اصلی ترین آن ها نقش انجمن لیبرا، و ذخایر لیبرا است.

انجمن لیبرا مسئول اجرای نودهای (گره ها) اعتبار سنج و محاسبه دسته های سرور که به پردازش تراکنش ها می پردازند هستند، و همچنین تنها کسانی هستند که در واقع می توانند لیبرا را از چرخه حذف کرده و یا به آن بیافزایند. در ابتدای راه اندازی لیبرا، این انجمن ۱۰۰ نود را اجرا خواهد کرد، اما تعداد آن ها بنابر نیاز، و با اضافه شدن شرکای بیشتر، افزوده خواهد شد.

این تنظیمات لیبرا را از اکثر ارزهای دیجیتال دیگر متمایز می سازد. در حالی که ارزهای رمز پایه معمولی همانند بیت کوین، غیر متمرکز هستند و کاربر آن ها باید با ماین کردن یا استخراج کردن بیت کوین، شاخص جهانی را حفظ نمایند (انجام محاسبات “اثبات-کار” رمزنگاری قابل اعتبار)، لیبرا متمرکز است، و کاملا توسط نودهای اعتبار سنج ارز دیجیتال فیسبوک محاسبه می شود.

برای حفظ دقت و جلوگیری از حملات دو بار مصرف، نودهای اعتبار سنج لیبرا از سیستمی به نام تحمل خطای بیزانس (Byzantine fault tolerance) استفاده می کنند که در آن نودها راهی برای رسیدن به اجماع پیدا خواهند کرد (در این مورد، در حالت داد و ستد لیبرا). به صورت خاص، از پروتکل تحمل خطای بیزانس HotStuff، به نام LibraBFT استفاده می کند، که احتمالا می تواند خطا یا حالات ناشناخته را تا میزان یک سوم نودهای اعتبار سنج کاهش دهد.

قطعه اصلی دیگر لیبرا نیز ذخایر آن است. بسیاری از ارزهای دیجیتال غیر متمرکز، به خصوص بیت کوین، دچار ارزش گذاری پر نوسان هستند. در حالی که این امر می تواند برای اهداف سرمایه گذاری پر خطر سودآور باشد، فیسبوک به دنبال این بوده است که یک ارز دیجیتال با ثبات تر ایجاد کند، تا بتواند استفاده از آن را به عنوان یک ابزار برای آسان تر کردن تراکنش های آنلاین مصرف کنندگان تشویق نماید.

لیبرا این کار را با پشتیبانی از تمامی ارزهای دیجیتال مورد نظر توسط ذخایر انجام می دهد. اعضای بنیادی باید در استخر پول ذخیره کنند، و انتظار بازدهی سرمایه گذاریشان از طریق سود سهام از سرمایه گذاری کم بهره دارایی های ذخیره را داشته باشند. همچنین در هنگام مبادله ارز فیات با لیبرا نیز می توان در ذخایر همکاری کرد. مبادله لیبرا با پول ارائه شده توسط دولت، به این معنی است که ارزش آن تقریبا ثابت باقی خواهد ماند.

 

لیبرا چه ارتباطی با فیسبوک دارد؟

 

لیبرا چه ارتباطی با فیسبوک دارد؟

با این که لیبرا زائیده ذهن مغزهای متفکر فیسبوک است، و بیشتر کدهای پایه لیبرا توسط فیسبوک توسعه یافته اند، این شرکت اصرار دارد که تنها به عنوان یکی از اعضای معمولی انجمن لیبرا عمل خواهد کرد، و هیچ حق مالکیت یا برتری نسبت به دیگران نخواهد داشت. همچنین فیسبوک عهد یاد کرد است که همانند تمامی دیگر اعضا، تنها یک حق رای داشته باشد.

اما این که آیا فیسبوک در نودهای اعتبار سنج نیز سهم برابر داشته باشد یا خیر، هنوز نا معلوم است. ظاهرا، از آن جایی که فیسبوک عظیم ترین قدرت محاسبه در میان همه شرکا را دارد، میزبان بیشتر نودهای اعتبار سنج خواهد بود.

همچنین نکته دیگری که هنوز نا مشخص است، این است که فیسبوک چطور قصد دارد از لیبرا در اپلیکیشن ها و سرویس های مختلفش استفاده نماید. تصورادغام لیبرا در فیسبوک مسنجر برای مبادلات همتا به همتا، و یا ادغام آن در مارکت پلیس فیسبوک برای برای خرید کالاها، کار سختی نیست، اما هیچ یک از این ها تا به اکنون مورد تایید قرار نگرفته اند.

 

آیا ارز دیجیتال فیسبوک مورد اعتماد است؟

 

آیا ارز دیجیتال فیسبوک مورد اعتماد است؟

 

در چند سال اخیر، فیسبوک گرفتار رسوایی ها و نقض قراردادها بوده است، که به راستی تردیدهایی را راجع به امنیت خدمات مالی این شرکت به وجود آورده اند. با این وجود، لیبرا ویژگی های امنیتی قابل توجهی دارد که از پول شما محافظت می نماید.

این پلتفرم به زبان Rust نوشته شده است، که عموما مشهور به داشتن حافظه خوب است، و عنصر قرارداد هوشمند به زبان خود لیبرا یعنی Move نوشته شده است، که تلاش زیادی برای نحوه محدود کردن انتقال داده ها می کند. با این که حل تحمل خطای بیزانس در معاملات از سخت ترین دسته خطاهای سیستماتیک به حساب می آید، پروتکل HotStuff در این خصووص نقاط قوت قابل توجه و مهمی دارد.

در زمینه امنیت و حریم خصوصی، مشخص نیست که این پلتفرم تا چه حد بتواند از پس آن برآید. وب سایت لیبرا اصرار دارد که: “خود انجمن هیچ دخالتی در پردازش تراکنش ها ندارد و هیچ گونه اطلاعات شخصی کاربران لیبرا را ذخیره نمی کند”، اما آن ها مسئولیت اجرای نودهای اعتبار سنج را بر عهده دارند که در اطلاعات شما دخیل خواهد بود.

آن ها همچنین بر این عقیده اند که به اجرای قانون کمک خواهند کرد، که این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که آن ها مقداری از اطلاعات را در اختیار داشته باشند. حتی اگر اپراتورهای نود اعتبار سنج اطلاعات را در میان خودشان به اشتراک نگذارند (به طور واضح فراتر از موارد لازم برای تکمیل تراکنش های کاربران است)، ممکن است مشکلاتی به وجود آید. اگر این پلتفرم همان طور که لیبرا قصد دارد واقعا جهانی باشد، حتی میزان ترافیکی که یک نود می تواند به دست آورد، می تواند برای اهداف کسب درآمد داده ها سود آور باشد، و حال آن که شبکه کار خود را با ۱۰۰ نود شروع خواهد کرد، سود آن بسیار زیاد خواهد بود.

وب سایت لیبرا همچنین وعده می دهد که تراکنش ها شامل لینکی به ماهیت واقعی کاربر نخواهند بود. باور این ادعا نیز دشوار است. اساس نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال بر این است که هر مشاهده کننده ای بتواند تایید کند که مقصد وجوه کجا بوده است، و لیبرا با وجود معماری متمرکزش، این عملکرد را حفظ کرده است. حتی اگر این ادعا درست باشد، الگوهای رفتاری می توانند به سادگی در نبود ماهیت های آشکار، کاربران را شناسایی نمایند.

بیانیه ای از طرف فیسبوک بیان می دارد که: “کالیبرا، اطلاعات حساب یا اطلاعات مالی را با فیسبوک یا با هر شخص ثالث دیگری بدون رضایت مشتری در میان نخواهد گذاشت. این امر به این معنی است که اطلاعات حساب و اطلاعات مالی مشتریان کالیبرا، به منظور تبلیغات هدف در خانواده محصولات فیسبوک مورد استفاده قرار نخواهند گرفت”.

البته باید تاکید کنیم که زمانی که با توافقات محرمانه کاربری کخ در هر اپلیکیشن یا پلتفرمی ظاهر می شود موافقت نمایید، از لحاظ فنی در مورد به اشتراک گذاری اطلاعات خود رضایت می دهید، بنابراین این مورد نمی تواند یک ضمانت واقعی و ارزشمند از طرف فیسبوک باشد. از سوی دیگر با این که لیبرا ممکن است به خوبی بتواند از پس تبلیغات فروش برآید، این اطلاعات ممکن است به موسسات مالی فروخته شوند، تا برای مثال از آن ها در تعیین امتیازات اعتباری استفاده شود.

با وجود سابقه بسیار کم فیسبوک در تامین حریم خصوصی کاربران، مشکوک بودن به ادعاهای امنیتی و حفظ حریم خصوصی لیبرا بسیار عادی و درست است. هر چند، کدبیس منبع باز می تواند به کاهش و کم شدن نگرانی ها کمک کند، با این فرض که این ارز توسط مشاهده گران شخص ثالث بی طرف به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت توسط آن ها در دسترس قرار خواهد گرفت.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار