• ۲۶۱ بازدید
  • شهریور ۱۴, ۱۳۹۸
پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۹۸

چند سالی است که دانشگاه ها اقدام به پذیرش دانشجو از بین داوطلبان آزمون سراسری بر اساس سوابق تحصیلی می کنند. بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور در سال جاری نیز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی حدود ۸۵ درصد از پذیرش خود را از بین داوطلبانی که بنا به هر دلیلی نتوانسته اند در آزمون شرکت کنند، صرفاً براساس سوابق تحصیلی انتخاب می نمایند و بر همین اساس سازمان سنچش اقدام به ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی نموده است.

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات آموزش پشتیبان گیری از محتویات استارت منو در ویندوز ۱۰ ، اطلاعات مموری کارت حتی بعد از فرمت شدن هم قابل بازیابی است و آموزش به دست آوردن فاصله دو نقطه با گوگل مپس را مطالعه نمایید.

 

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 98

 

به گزارش آنی یار به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش کشور:

براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب  ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۸ و ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۷، می بایست پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود لذا با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می شود و از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیما توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:

۱- داوطلبان برای اخذ پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات ارسال کنند. دانشگاه‌ها و مؤسسات باید با رعایت تمامی قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه‌بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت‌نام مشروط پذیرفته‌شدگان اقدام و اسامی آن‌ها را برای تائید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمایند.

۲- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام نموده و ادامه تحصیل دهند.

۳- سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه ها و دفترچه های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

دفترچه های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی (لیست رشته های بدون کنکور ۹۸)

اصلاحیه دفترچه های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی (اصلاحیه لیست رشته های بدون کنکور ۹۸)

۴- در آن دسته از رشته‌های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (اعم از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی روزانه و نوبت دوم، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی» که پذیرش آنها «صرفاً براساس سوابق تحصیلی» صورت می‌‌پذیرد در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ پذیرش بصورت متمرکز و از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان انجام می‌گیرد. لذا داوطلبان منحصراً بایستی در سایت سازمان به «لینک سامانه پذیرش دانشجو در رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی آزمون سراسری – مهرماه ۱۳۹۸» مراجعه و حداکثر تا تاریخ ۹۸/۰۶/۲۸ نسبت به ثبت‌نام و انتخاب کد رشته‌های موردعلاقه خود (حداکثر۱۰۰ کدرشته محل) اقدام ‌نمایند و ثبت‌نام از هر طریق و روش دیگری معتبر نخواهد  بود.

۵ – آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در آزمون فوق نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام کرده‌اند، در صورتی که بخواهند نسبت به ویرایش کد رشته‌های انتخابی خود اقدام نمایند می‌توانند با مراجعه به آدرس مربوط در سایت سازمان کد رشته‌های انتخابی خود را ویرایش نمایند.

۶ – آن دسته از داوطلبانی که تمایل به انتخاب کد رشته‌های پذیرش «صرفاً با سوابق تحصیلی» در دانشگاه آزاد اسلامی را دارند لازم است به سایت دانشگاه مذکور به آدرس www.azmoon.org مراجعه و با توجه به اطلاعیه‌های مندرج در سایت دانشگاه مذکور و دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته آن دانشگاه نسبت به انتخاب کد رشته اقدام نمایند. ملاک کد رشته‌های تحصیلی دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

۷ – آن دسته از داوطلبانی که رشته‌های دارای پذیرش «با آزمون»  و رشته‌های «صرفاً براساس سوابق تحصیلی» را انتخاب نموده‌اند، چنانچه در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی هر دو شیوه پذیرش قرار گیرند براساس علاقه منحصراً در یکی از کد رشته‌های قبولی می‌توانند ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند

در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در سایر آزمون ها (فنی و حرفه ای، کاردانی به کارشناسی و  جامع علمی کاربردی  اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 

نویسنده: امید بابایی

منبع: سازمان سنجش کشور

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار