• ۳۳۰ بازدید
  • آبان ۱, ۱۳۹۸
نکات امنیتی برای استفاده امن از امورات بانک

امروزه کارت های بانکی به یکی از متداول ترین روش های انجام خرید تبدیل گردیده است به صورتی که دیگر کمتر مشاهده می گردد فردی با در دست داشتن یک کیف پر از پول برای خرید یک گوشی موبایل یا خرید یک ماشین به فروشگاهی مراجعه کند. در مطلب امروز به نکات امنیتی برای استفاده امن از امورات بانک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید

 

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات ۱۱ نکته مهم که می بایست برای افزایش امنیت رایانه خود رعایت کنید ، آشنایی با سامانه سرباز ماهر ، معرفی اپلیکیشن‌های رمز دوم یکبار مصرف بانک‌ها و ۳ اقدام موثر که بعد از گم شدن و سرقت کارت بانکی باید انجام داد را مطالعه نمایید.

 

 

اهمیت حفاظت از اطلاعات حساب ها و کارت های بانکی:
کارت های بانکی علاوه بر دستگاه های پوز فروشگاهی از طریق اینترنت نیز قابل استفاده هستند و می توانید توسط آن به صورت آنلاین اقدام به خرید نمائید.

رمز یک کارت بانکی مانند کلید گاو صندوق پول های شماست. لذا عدم مراقبت از این رمز، منجر به خالی شدن حساب شما در کمتر از چند ثانیه خواهد شد.

کلاهبرداری و دزدی از طریق کارت های بانکی اکنون بسیار ساده تر از زمان های گذشته بوده و دیگر حتی نیاز به حضور فیزیکی سارق در محل دزدی نمی باشد و این فرد با استفاده از یک رمز به راحتی می تواند نسبت به انتقال تمام موجودی حساب شما به حساب خود اقدام نماید.

لذا اهمیت حفظ و نگهداری رمز های کارت های بانکی بسیار بیشتر از وجه نقد می باشد.

 

روش های حفاظت از حساب و کارت های بانکی :
بلافاصله پس از تحویل کارت بانکی خود نسبت به تغییر رمز کارت اقدام نموده و پاکت حاوی رمز را بسوزانید.
درصورت مفقود شدن کارت خود بلافاصله اقدام به مسدود نمودن آن نمائید. برای این منظور می توانید از طریق مراجعه به شعبه، دستگاه های خودپرداز، همراه بانک و یا اینترنت بانک خود اقدام نمایید.
از نوشتن رمز کارت و یا رمز خرید اینترنتی بر روی کارت های بانکی خودداری نمائبد.
به هیچ عنوان اطلاعات حساب خود یا رمز دوم یا رمز کارت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
رمز حساب ها و کارت های خود را بر روی تلفن همراه خود ذخیره نکرده و یا از طریق شبکه های اجتماعی ارسال نکنید.
از انتخاب رمز قابل حدس نظیر سال تولد، سال ازدواج، شماره شناسنامه و …، برای رمز اول و دوم کارت بانکی خود، اجتناب نمایید.
نسبت به تغییر دوره ای رمز های خود اقدام نموده و از انتخاب رمز های یکسان برای تمام کارت ها خودداری نمائید.
بانک ها به هیچ وجه اطلاعات محرمانه حساب شما (نظیر مشخصات شناسنامه‌ای، کدملی، اطلاعات مربوط به کارت‌ و حساب بانکی و …) را از طریق تلفن، ایمیل یا پیامک درخواست نمی‌کنند.
به هیچ عنوان واسط انتقال وجه نشوید. به عنوان مثال در صورتی که فردی ادعا نمود کارت خود را گم کرده است و از شما درخواست کمک می نماید تا شماره کارت خود را در در اختیار همسر وی قرار دهید تا بتواند به کارت شما مبلغی را واریز نموده و از طریق کارت بانک شما برداشت وجه نماید.
روش های حفاظت از اطلاعات حین استفاده از دستگاه های کارت خوان (ATM):
مطمئن شوید دیگران حین کار با دستگاه ها حداقل یک متر با شما فاصله داشته باشند.
در هنگام استفاده از دستگاه‌ های خودپرداز و پایانه‌های فروش، از عدم نصب تجهیزات اضافی بر روی آنها و یا دوربین های غیرمجاز در اطراف اطمینان حاصل نمایید.
رسید های خرید از دستگاه های پوز یا خودپرداز ها را در خیابان رها نکنید.
رمز کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار نداده و خود اقدام به خرید از دستگاه های پوز نمائید زیرا دستگاه هایی به جهت کپی اطلاعات کارت شما وجود دارد که می تواند به راحتی منجر به خالی شدن حساب شما گردد.
از صف های شلوغ جهت دریافت پول یا انجام امور بانکی از طریق دستگاه های خود پرداز پرهیز کنید.
در صورتی که کارت شما توسط دستگاه ضبط شد بلافاصله مکان را ترک نکرده و در صورت مشکوک بودن اوضاع، بلافاصله کارت خود را توسط همراه بانک خود مسدود نمائید.
از دستگاه های کارت خوان موجود در مکان های تاریک ، کم رفت و آمد و در طول شب استفاده نکنید.

روش های خفاظت از اطلاعات حین استفاده از درگاه های بانکی و انجام خرید اینترنتی:
از آپدیت بودن ویروس کش خود اطمینان حاصل نموده و از عدم نصب ابزارهای سرقت کلمه (key logger) سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری بر روی رایانه خود اطمینان حاصل نمایید.
از نصب نرم افزارها یا اپلیکیشن های متفرقه بر روی تلفن همراه، تبلت یا رایانه خود اجتناب نمائید.
سعی نمائید سیستم عامل تلفن همراه و ویندوز خود را همواره به روز نگهدارید.
قبل از انجام خرید اینترنتی و وارد نمودن اطلاعات حساب خود از صحیح بودن آدرس صفحه پرداخت، اطمینان حاصل نموده و از از وجود نشانگرهای امنیتی(SSL و Https) اطمینان حاصل نمائید
از کافی نت ها، مراکز کامپیوتر عمومی و رایانه‌ های ناشناس و شبکه‌ های بی‌ سیم عمومی وارد حساب اینترنت بانک خود نشده و یا اقدام به خرید اینترنتی نکنید.
ترجیحاً از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در سایت های بانک، جهت وارد نمودن مشخصات کارت بانکی استفاده نمایید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار