تفاوت FAT32 و NTFS در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰

 

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات آموزش ادغام فایل های MP3 بدون نرم افزار ، درگاه ramzepooya.com جعلی است ، ۴ روش برای تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر و راهکار افزایش سرعت اینترنت با تعویض کانال Wi-Fi را مطالعه نمایید.

 

فرمت NTFS چیست؟
NTFS  فرمتی است که در حال حاضر ویندوز به‌صورت پیش‌فرض از آن استفاده می‌کند. بنابراین وقتی‌که ویندوزی را به‌تازگی نصب می‌کنید سیستم فایل ها آن به شکل پیش‌فرض در فرمت NTFS خواهد بود. این سیستم فایل نخستین بار دریکی از نسخه‌های ویندوز XP مورداستفاده قرار گرفت. گرچه ریشه‌های آن به ویندوز NT برمی‌گردد. این سیستم فایل دارای ویژگی‌های جدیدتری نسبت به سیستم فایل FAT32  است.

فرمت FAT32 چیست؟
FAT32  یکی از قدیمی‌ترین سیستم فابل ها است که هنوز هم در حال استفاده در طیف وسیعی از سیستم‌عامل‌ها است. این سیستم فایل در ویندوز ۹۵ معرفی شد تا جایگزینی برای سیستم پَروَنجا FAT16 که در سیستم‌عامل داس استفاده می‌شد باشد. همین قدیمی بودن هم مزیتی برای این سیستم فایل است و هم یک عیب! مزیت این است که بسیاری از ابزارها و دستگاه‌های عامل از هر پلت فرمی در حال حاضر از این سیستم فایل استفاده می‌کنند.

فرق بین FAT32 و NTFS
در ادامه از جهات گوناگون به بررسی تفاوت بین سیستم پرونجاهای FAT32 و NTFS خواهیم پرداخت تا بیش‌ازپیش با کاربردهای هرکدام آشنا شوید:

تحمل خطا: سیستم فایل NTFS همه تغییرات روی‌داده در دیسک را ثبت می‌کند. بنابراین در صورت بروز هرگونه خرابی یا خطایی در سیستم، به‌صورت خودکار و بدون اطلاع کاربر از این اطلاعات ثبت‌شده برای حل مشکل استفاده می‌شود.

فشرده‌سازی: در FAT32 هیچ‌گونه فشرده‌سازی صورت نمی‌گیرد. درحالی‌که در NTFS می‌توانید فایل ها و پوشه‌ها را به‌صورت جداگانه فشرده‌سازی کنید که در افزایش سرعت سیستم می‌تواند تأثیر به سزایی داشته باشد. از سویی دیگر سیستم فایل FAT32  قادر به کار با فایل های خیلی بزرگ هم نیست و محدودیت ۴ گیگابایت را برای فایل ها در نظر گرفته است.

سازگاری: سیستم فایل NTFS تقریباً با همه نسخه‌های ویندوز سازگاری دارد. درواقع اولین نسخه ویندوز که از این سیستم فایل پشتیبانی می‌کرد ویندوز محبوب XP بود. اما در دستگاه‌های عامل مک، پشتیبانی چندانی از NTFS صورت نمی‌گیرد. برای مثال در MAC OS X درایوهای NTFS  تنها قادر به خوانده شدن هستند و نمی‌توان چیزی روی آن‌ها نوشت. درحالی‌که این سیستم‌عامل به‌طور کامل، سیستم فایل FAT32 را پشتیبانی می‌کند.

حجم فایل و پارتیشن‌ها: همان‌طور که در بالا اشاره شد حداکثر حجم فایل در FAT32 می‌تواند تا ۴ گیگابایت باشد. این مقدار برای پارتیشن‌ها حدود ۲ ترابایت است. بنابراین برای مثال اگر دارای یک هارددیسک ۶ ترا بایتی هستید می‌توانید سه دیوارک ۲ ترا بایتی روی آن ایجاد کنید. اما این مسئله در NTFS به‌گونه‌ای دیگر است.


در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با شماره پشتیانی  ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳ (سراسر کشور) و یا ۹۰۹۲۳۰۵۰۳۱ از تهران تماس بگیرید.
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار