• ۳۴۸ بازدید
  • آبان ۱۲, ۱۳۹۸
راه‌های جلوگیری از اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات آموزش ادغام فایل های MP3 بدون نرم افزار ، درگاه ramzepooya.com جعلی است ، ۴ روش برای تبدیل گوشی به میکروفون کامپیوتر و راهکار افزایش سرعت اینترنت با تعویض کانال Wi-Fi را مطالعه نمایید.

 

این روز‌ها شبکه‌های اجتماعی در دنیا بسیار فراگیر شده است و عده زیادی از افراد به ویژه جوان‌ها به آن تمایل پیدا کرده اند، اما این شبکه‌ها با وجود مزایای مختلف، سبب آسیب به سلامت روان افراد و جوانان می‌شود.

از جمله مشکل‌هایی که جوانان در زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی با آن مواجه‌اند می‌توان به تعداد زیاد این گونه نرم افزار‌ها و صرف وقت طولانی بر‌ای مطالعه مطلب‌ها و صحبت با دوستان و درنتیجه کمبود وقت برای رسیدگی به فعالیت‌های روزمره و هدف‌های زندگی، ایجاد استرس، اضطراب و ناامیدی به دلیل مقایسه خود با دیگران و نیز بروز موارد فریب و نیرنگ، کلاه برداری، عشق‌های مجازی پوچ، ازبین رفتن بنیاد خانواده، بروز خیانت و ازهم گسسته شدن پیوند‌ها اشاره کرد.

یکی از مهمترین اثر‌های منفی شبکه‌های اجتماعی در زندگی افراد کاهش اعتماد به نفس آن‌ها و نیز ایجاد اعتیاد به اینترنت و چک کردن مدام شبکه‌های اجتماعی و غافل شدن از زندگی و فرصت‌های طلایی است.

افرادی که مراجعه به شبکه‌های اجتماعی را مدیریت و برنامه ریزی می‌کنند و از زمان خود بهترین بهره را می‌برند در زندگی موفقیت بیشتری به دست می‌آورند.

روانشناسان دریافتند اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اثری مانند نیکوتین و سایر مواد مخدر بر مغز دارند و وابستگی شدید ایجاد می‌کنند.

کارشناسان برای حفظ سلامت روانی و رسیدن به موفقیت در کار و زندگی خانوادگی به افراد توصیه می‌کنند مدت زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود کنند، تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی که زمان آن‌ها را به هدر می‌دهد از روی تلفن همراه، رایانه و تبلت خود پاک کنند یا احساب کاربری خود را غیرفعال کنند.

این روز‌ها چک کردن ایمیل‌های مختلف، مطالعه و جواب دادن به پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی و انتظار برای جواب اطرافیان در این شبکه‌ها بازه زمانی زیادی از افراد را به خود اختصاص می‌دهد و کارشناسان دریافتند میانگین بازده کاری کارکنان و درس دانش آموزان و دانشجویان در سراسردنیا به شدت افت کرده است.

در زمانی که نمی‌خواهید وارد شبکه اجتماعی شوید، اما به شدت وسوسه برای چک کردن پیام هایتان شده اید به کار‌های دیگر بپردازید تا ذهن خود را منحرف کنید. نوشتن خاطرات برروی دفتر کاغذی، مطالعه کتاب، رفتن به مسافرت، دیدار با اقوام و دوستان، خواب و استراحت، انجام ورزش، مکالمه تلفنی با دوستان، رفتن به خرید و تهیه خوراک‌های سالم بهترین گزینه‌های جایگزین دراین بازه زمانی هستند.

فضا‌هایی و ساعت‌هایی را در خانه بدون استفاده از فن آوری درنظر بگیرید، می‌توانید با نصب کاغذ روی دیوار استفاده نکردن از شبکه‌های مجازی را درساعت‌های خاصی به خود و دیگران یادآور شوید.

در زمان شب تلفن همراه را از اتاق خواب خود خارج کنید، زیرا افزون براحتمال بروز سرطان مغز به دلیل امواج منتشر شده از این وسایل، امکان بی خوابی و بدخوابی به دلیل نورآبی صفحه نمایش آن‌ها وجود دارد. برای بیدارشدن از خواب درساعت مورد نظر ازساعت‌های زنگ دار قدیمی استفاده کنید.

اگر به شدت به این شبکه‌ها وابسته شده اید برای خود برنامه ریزی کنید که به طور مثال هر ۲ ساعت تنها ۱۰ دقیقه را صرف چک کردن شبکه‌های اجتماعی کنید و پس از ۱۰ دقیقه از تمامی آن‌ها خارج شوید.

اعلان خودکار یا نوتیفیکیشن‌های نرم افزار‌های مختلف را خاموش کنید تا به طور مرتب تمرکز شما را برهم نزنند و بتوانید به انجام کارهایتان برسید.

درشبکه‌های اجتماعی زمان بیهوده صرف خواندن مطلب‌ها و به ویژه پیام‌های کاربران نگذارید، زیرا سبب اتلاف وقت ودرگیر کردن ذهن شما می‌شوند.

به جای ساعت‌ها اتلاف وقت در شبکه‌های اجتماعی که هیچ مزیتی برایتان ندارد و تنها سبب سردرد، احساس افسردگی و مقایسه خودتان با دیگران و ناراحتی می‌شود به فعالیت‌های شاد و پرانرژی مانند یادگیری یک حرفه یا فن جدید مانند موسیقی، نقاشی کشیدن، کار‌های هنری، مهارت آموزی با رایانه، یادگیری زبان خارجی، مطالعه و کسب مدرک‌های علمی و تحصیلی بالا بپردازید تا در  آینده به موفقیت بیشتری دست یابید.

اگر دوستان شما در شبکه‌های مجازی فعال هستند وتوقع دارند که با هر پست و پیامی که قرار می‌دهند شما اظهار نظر درباره آن کنید، خیلی روشن و واضح به آن‌ها بگویید زمان کافی برای انجام این کار‌ها ندارید و برای زندگی خود برنامه ریزی دقیق انجام داده اید.

خودتان را به شکل اغراق شده در شبکه‌های اجتماعی مطرح نکنید و خودتان باشید، عکس گرفتن با خودروی دیگران یا دگرگون کردن چهره و برطرف کردن نقص‌ها با استفاده از نرم افزار سبب جذابیت ساختگی شما می‌شود والبته نمی‌توانید همیشه واقعیت را مخفی کنید.

با نگاه کردن به عکس‌ها و اتفاق‌هایی که دوستانتان در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند دچار افسردگی و ناامیدی می‌شوید به ویژه اگر موقعیت آن‌ها را ندارید. زندگی هرفردی جریان خود را دارد، سعی کنید از زندگی خود نهایت لذت را ببرید و در مسیر موفقیت حرکت کنید.

به جای ساعت‌ها چت و نوشتن پیام در شبکه‌های مجازی با افراد در دنیای واقعی دیدار کنید و از نزدیک با خصوصیات اخلاقی، وضعیت خانواده و کار آن‌ها آشنا شوید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند آشنایی در شبکه‌های اجتماعی در بیشتر موارد به شکست می‌انجامد، زیرا افراد بخش‌هایی از زندگی خود را کتمان می‌کنند و یا تمایلی به دیدن همدیگر در دنیای مجازی ندارند و به دنبال فرصت‌های دیگر هستند.

اگر امکان دیدار حضوری با دوستان واعضای خانواده خود را ندارید از تماس تلفنی بهره بگیرید و با آن‌ها صحبت کنید، صحبت و بررسی زبان بدن افراد می‌تواند اطلاعات فراوانی در اختیار شما قرار دهد که با ساعت‌ها چت و گفت و گو در شبکه‌های مجازی هرگز به آن‌ها دست پیدا نمی‌کنید.

با رعایت این راهکار‌ها پس از مدتی اعتیاد و وابستگی شدید شما به شبکه‌های مجازی از بین می‌رود و به این ترتیب به حفظ سلامت جسمی و روحی خود کمک می‌کنید و درزندگی به موفقیت دست می‌یابید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار