• ۲۲۱ بازدید
  • آبان ۱۹, ۱۳۹۸
همه چیز درباره رمز  دوم یکبار مصرف یا رمز دوم پویا

رمز یکبار مصرف یا  رمز دوم پویا برای خرید یا انتقال وجه اینترنتی در مقابل رمز دوم ثابت روشی امن و بدور از خطر کلاهبرداری های اینترنی است. رمز یک بار مصرف به گونه ایست که برای هر یک از امور بانکی اینترنتی رمز دم یکبار مصرفی پیامک می شود. به همین دلیل مقررشده بانک‌ها رمز دوم ثابت را حذف کرده تا با جایگزینی رمز دوم پویا با برداشت‌های غیرمجاز مقابله جدی صورت بگیرد. پس راه اندازی و بکار گیری رمز دوم پویا ( رمز یکبار مصرف) یک ضرورت است. در مطلب امروز آنی یار به همه چیز درباره رمز یکبار مصرف یا رمز پویا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات آشنایی با طرح ملی مسکن و ثبت نام آن ، نحوه ثبت نام در سایت مسکن ملی ، بدافزارها و باج افزارها در کامپیوتر ، تقویم ۹۹ در یک نگاه و هر آنچه درباره ثبت نام ، دریافت و پیگیری کارت سوخت باید بدانیم را مطالعه نمایید.

 

همه چیز درباره رمز دوم یکبار مصرف یا رمز دوم پویا

 

استفاده از رمز یک بار مصرف به جای رمز دوم

جهت جلوگیری از سهولت دسترسی مجرمان به اطلاعات حساب بانکی در فضای مجازی، تمامی بانک و مؤسسات مالی ملزم به ارائه رمز تصادفی یکبارمصرف (otp) شده‌اند. نکته بسیار مهم در ایجاد و استفاده از رمز دوم یکبارمصرف این است که اگر بانک‌ها یا مؤسسات پس از تاریخ تعیین‌ شده از ارائه این سرویس خودداری نمایند و مشتری با یکی از روش‌های کلاهبرداری مالی و سایبری متحمل ضرر شود باید بانک یا موسسه مالی و اعتباری به دلیل نداشتن زیرساخت امن ، به‌صورت کامل خسارت مشتری خود را جبران کند.

 

نکته اول: رمزاول و دوم کارت‌بانکی خود را به‌صورت دوره‌ای تغییر داده و از رمزهای قابل حدس به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید. و نیز از در اختیار گذاشتن بی‌مورد رمز بانکی به دوستان و آشنایان خود خودداری کنید.

نکته دوم: صرفاً از درگاه‌های مجاز بانکی و پرداخت استفاده و از ارایه اطلاعات در درگاه‌های مشکوک جدا خودداری شود.

 

از آنجایی که انجام تراکنش‌های بانکی و پرداخت از ابتدای دی‌ماه سال جاری صرفا با رمز دوم پویا امکان‌پذیر خواهد بود، هموطنان عزیز به‌منظور دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود به بانک صادرکننده کارت خود مراجعه فرمایند.

 

نکات مهم در مورد رمزهای یکبار مصرف بانکی

۱- به منظور حمایت از کسب و کارهای نوپا و نیز تسهیل فرایند پرداخت غیر حضوری قبوض، بانک‌ها می‌توانند با قبول مسئولیت هرگونه سوء استفاده از مسایل امنیتی و جبران خسارات احتمالی وارد شده به مشتریان، برای تراکنش‌های کمتر از پنج میلیون ریال در روز و همچنین تراکنش‌هایی که ذینفع آن دستگاه‌های عمومی – نظیر صادرکنندگان قبض – باشند، استفاده از رمزهای ایستا را مجاز تلقی کنند.

۲- از ابتدای خردادماه تامین امنیت مشتریان نظام بانکی در تراکنش‌های بدون حضور کارت بر عهده بانک‌ها بوده و هرگونه مسئولیت سوءاستفاده از حساب های مشتریان به دلیل آسیب‌پذیری‌های امنیتی در سرویس‌های بانکی مستقیما به عهده بانک است و در این موارد تایید مرجع قضایی برای جبران خسارت مشتریان کفایت می‌کند.

۳- جایگزینی رمزهای دوم پویا به جای رمزهای دوم ایستا به عنوان یکی از برنامه‌های ارتقای سطح امنیتی نظام بانکی مطرح بوده و با توجه به این که «امنیت»، بخش لاینفک هر خدمتی است، نباید هیچ هزینه‌ای از دارندگان کارت و مشتریان بانکی اخذ شود.

۴- در صورتی که بانک بتواند راه حل مطمئن دیگری را، که با تایید بانک مرکزی متضمن تایید هویت قوی مشتری پیش از برداشت از حساب مشتری باشد را اجرایی کند، می‌تواند از این راهکار به عنوان جایگزین رمز پویا استفاده کند.

۵- هرگونه فرایند تامین امنیت پرداخت‌های بدون حضور کارت باید با انجام هزینه‌های منطقی و معقول و مطابقِ قیمت تمام شده فنی در آن بانک به صورت یک زیرساخت دائمی صورت گرفته و صرفه و صلاح بانک به طور کامل در آن مد نظر قرار گیرد.

۶- به منظور پشتیبانی حداکثری از مشتریان ضرورت دارد امکانات ارائه رمز محدود به استفاده از برنامه‌های کاربردی گوشی‌های هوشمند نشده و ارائه آن از طریق سایر ابزارها نظیر پیامک، پیام‌رسان‌های داخلی مجاز و نظایر آن برای مشتریان بانک‌ها نیز حسب تشخیص بانک فعال شود.

 

چگونه رمز دوم یکبار مصرف برای کارت‌های بانکی بگیریم؟

کاربران برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف باید به شعبه بانک عامل مراجعه نموده و نسبت به فعال سازی نرم افزاریا پیامک مربوط به رمز یکبار مصرف اقدام نمایند در ضمن این خدمات به صورت رایگان به مشتریان ارائه می‌گردد همچنین طول عمر رمزهای پویا باید حداکثر ۶۰ ثانیه باشد و پس از این زمان، رمز تولید شده منقضی و غیرقابل استفاده شود.

 

 

منبع: cbi.ir

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار