• ۲۵۹ بازدید
  • خرداد ۲۸, ۱۳۹۹
نحوه پیگیری کارت سوخت

نحوه پیگیری کارت سوخت

نکات مقاله:

  • شرکت پست پیگیری کارت سوخت
  • پیگیری کارت سوخت موتور
  • ثبت نام کارت سوخت
  • شماره تلفن پیگیری کارت سوخت
  • کارت سوخت المثنی
  • کارت سوخت المثنی
  • پیگیری کارت سوخت خودرو صفر کیلومتر
  • پیگیری کارت سوخت درخواستی
  • رمز کارت سوخت

در آنی یار با ما همراه باشید.

امروز با راه اندازی مجدد استفاده از کارت سوخت در فرآیند سوختگیری، اولین گام دولت دوازدهم برای کنترل میزان مصرف سوخت برداشته شد. بنزین یکی از پر مصرف‌ترین سوخت خودرو‌های داخل کشور محسوب می‌شود و در کنار انواع مصارفی نظیر گازوئیل (نفت گاز)، نفت سفید (نفت اوره) و گاز سی ان جی وجود دارد، اما در وهله اول وزارت نفت و مراجع مسئول باید فکری به حال مصرف بی رویه بنزین می‌کردند. ثبت نام کارت سوخت و استفاده از آن در صرفه جویی و استفاده بهینه تاثیر بسیاری دارد. در مطلب امروز به نحوه ثبت نام کارت سوخت و پیگیری آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

افزونه‌های جادویی کروم

شما ممکن است از دوستداران یا مخالفان محصولات گوگل باشید، محصولاتی که در ارتباط با اسمارت‌فون‌ها، موتور جستجو یا حتی مرورگر محبوب کروم قرار دارند. در اکتبر StatsCounter Global Stats گزارش داد اینترنت اکسپلورر محصول غول فناوری بیش از ۵۳ درصد سهام بازار مرورگرها را از آن خود کرده است، به‌طوری که تنها در ایالات […]

هر آنچه درباره ثبت نام ، دریافت و پیگیری کارت سوخت باید بدانیم

سوخت وسایل نقلیه یکی از اساسی‌ترین و کلیدی‌ترین نیازهای هر کشور است و از جمله موارد استراتژیک و تعیین‌کننده در اداره یک جامعه به حساب می‌آید. دراقتصاد کشور به دلیل وجود منابع عظیم نفت و گاز و قابلیت دسترسی آسان به این منابع، هزینه انرژی در مقایسه با دیگر هزینه‌ها ناچیز است. عمده‌ترین سوخت مصرفی در بخش حمل و نقل خودروهای سبک در ایران بنزین است.

طبق آخرین آمار هم اکنون میزان مصرف بنزین کشور حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز بر آورد شده که به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن زمان حساس سال، یعنی فصل تابستان و افزایش تعداد مسافرت ها، این رقم به بیش از ۱۰۰ میلیون در روز برسد؛ این درحالیست که ظرفیت تولید این محصول در کشور حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز است که از این میزان بنزین حدود ۹۰ میلیون لیتر آن با گوگرد کمتر از ۵۰ و ۱۰ پی پی ام تولید می‌شود که در منطقه کم نظیر است.

این آمار‌ها نقص یا ضعف در تولید فرآورده‌های نفتی را بیان نمی‌کنند؛ بلکه نشان دهنده مصرف بی برنامه ریزی و روند افزایش قاچاق در کشور است چرا که طبق برآورد‌ها مصرف روزانه بنزین باید چیزی حدود ۸۰ تا ۸۵ میلیون لیتر در سال باشد. طبق آمار سایت گلوبال پترول پرایس که آمار مصرف بنزین و همچنین قیمت سوخت در سراسر جهان را اعلام می‌کند، ایران در جایگاه دوازدهم تولید کننده بنزین و جایگاه ۷۳ سومین کشور مصرف کننده قرار دارد. البته نکته بسیار جالب هم اینجاست که ایران سومین کشور دارای سوخت ارزان در جهان نیز هست.

راه اندازی استفاده از کارت سوخت در فرهنگ استفاده از بنزین در کشور را هر چند دیر اما مثبت بوده و بیشترین دغدغه دولت ها برای کاهش میزان مصرف سوخت یا همان بنزین باید بر حوزه مصرف داخل و الگوی صحیح مصرف جامعه باشد.

فراموش کردن رمز کارت سوخت

اگر رمز کارت سوخت‌تان را فراموش کرده اید، نگران نباشید چراکه شرکت ملی پخش اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی، می‌توانید از «چهار شماره آخر کارت ملی‌تان» بعنوان رمز جایگزین استفاده کنید. البته به شرطی که «اسم خودتان روی کارت سوخت» درج شده باشد.

اما اگر روی کارت، اسم شخص دیگری درج شده یا باید چهار شماره آخر کارت ملی آن شخص را بزنید یا اینکه برای گرفتن رمز جدید، به مراکز بازیابی رمز کارت سوخت مراجعه کنید.

محدودیت استفاده از کارت جایگاه داران

اگر به جایگاه سوخت رفتید ولی کارت سوخت همراه‌تان نبود یا هنوز به دست‌تان نرسیده، نگران نباشید! چراکه تا اطلاع ثانوی همه می‌توانند از کارت آزاد یا همان کارت جایگاه داران، برای سوختگیری اقدام کنند. البته استفاده از کارت آزاد یک محدودیت مهم دارد و با استفاده از «کارت آزاد» و از تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۸ به بعد، تنها ۲۰ لیتر است.

مراقب کلاهبراداران کارت سوخت باشید

پلیس فتا خبر داده که در ماه های اخیر، پرونده های زیادی درباره کلاهبرداری برای ثبت نام کارت سوخت، تشکیل شده است. داستان از این قرار است که کلاهبرداران با ارسال پیامک های انبوه، از مردم خواسته اند که برای ثبت نام کارت سوخت، به سایت جعلی‌شان بروند. مال باختگان نیز به مراجعه به این سایت‌های جعلی، متاسفانه اطلاعات کارت بانکی‌شان را در اختیار کلاهبرداران گذاشته اند. مابقی داستان را خودتان حدس بزنید. لذا بازهم به متقاضیان دریافت کارت سوخت، یادآوری می‌کنیم که ثبت نام تنها با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ امکان پذیر است.

استفاده از کارت جایگاه، رایگان است

شرکت ملی پخش طی اطلاعیه ای خبر داده که دریافت هرگونه هزینه اضافی (به غیر از نرخ مصوب بنزین) و به هر دلیلی در جایگاه های سوخت، غیرقانونی است. همچنین دریافت هزینه توسط اپراتورها به بهانه «استفاده از کارت آزاد در هنگام سوختگیری» غیرقانونی بوده و شهروندان در صورت مشاهده این موضوع، مراتب را به مرکز ارتباطات شرکت ملی پخش به شماره تلفن ۰۹۶۲۷ اطلاع دهند. یادآوری می‌کنیم که استفاده از کارت آزاد، برای عموم شهروندان، رایگان است.

در ادامه این متن، از مراحل ثبت نام، مدارک لازم و روش‌های پیگیری کارت سوخت باخبر خواهید شد.

ثبت نام کارت

در این بخش، توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان برای کارت سوخت ثبت نام کرد و مدارک لازم آن چیست.

برای ثبت نام کارت سوخت المثنی چه کار کنیم؟

برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، چهار انتخاب مختلف دارید:

۱- استفاده از اپلیکیشن دولت همراه
۲- استفاده از کد دستوری موبایل
۳- ثبت نام اینترنتی در سایت خدمات دولت همراه
۴- ثبت نام حضوری در دفاتر پلیس+۱۰

اگر به هر دلیلی، امکان ثبت نام از طریق روش‌های غیرحضوری (سه روش اول) را نداشتید، جای نگرانی نیست! چراکه دفاتر پلیس+۱۰ در هر زمان از سال، پذیرای متقاضیان برای ثبت نام کارت المثنی سوخت هستند.

مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت المثنی

قبل از هر چیز توجه داشته باشید افرادی که قبلا در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند، نیازی به ارائه درخواست کارت المثنی ندارند. اما برای سایر متقاضیان، مدارک زیر لازم است:

مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰
مدارک شناسایی مالک وسیله نقلیه
مدارک شناسایی وسیله نقلیه
بیمه نامه وسیله نقلیه
شماره تلفن همراه (فقط به نام مالک وسیله باشد)
آدرس و کد پستی
واریز فیش نقدی به حساب شرکت ملی پخش

به نکات زیر توجه داشته باشید:

وکیل مالک نیز با ارائه وکالتنامه ای که صراحتا عبارت «کارت سوخت» در آن درج شده باشد، امکان انجام ثبت نام را دارد.
معرفی نامه سازمانی برای اشخاص حقوقی الزامی است.
برای خودروهای لیزینگی، داشتن کارت خودرو الزامی است.

ثبت نام با موبایل

کافی است با شماره گیری کد USSD یا همان کد دستوری #۴* (ستاره چهار مربع) برای ثبت درخواست‌ اقدام کنید.

توجه داشته باشید که زمان انتخاب هر گزینه در USSD تنها ۴۵ ثانیه است. درغیر اینصورت، از مراحل ثبت نام خارج می‌شوید. برای ثبت نام با موبایل به موارد زیر دقت داشته باشید:

شخص اقدام کننده باید مالک وسیله باشد.
شخص اقدام کننده باید مالک سیمکارت باشد.
کد ملی الزاما با مشخصات مالک و دارنده سیمکارت، یکسان باشد.

ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت

همان مدارک و شرایطی که برای صاحبان خودروها گفتیم، برای صاحبان موتورسیکلت‌ها نیز وجود دارد.

اگر موتورسیکلتی از تاریخ ساختش ۱۰ سال گذشته باشد، احتمالا امکان دریافت کارت سوخت ندارد. صاحبان چنین موتورسیکلت‌های برای کسب اطلاعات بیشتر باید به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

ثبت نام خودروهای پلاک عمومی

تمامی وسایل نقلیه عمومی و دولتی (شامل سواری، سنگین، وانت و موتورسیکلت) ملزم به دریافت کارت سوخت هستند. مالکین این خودروها فقط از طریق دفاتر پلیس+۱۰ امکان ثبت نام دارند.

ثبت نام وسایل نقلیه قولنامه‌ای

مالکان خودرو یا موتورسیکلت های قولنامه‌ای فقط از طریق دفاتر پلیس+۱۰ و با ارائه اسناد اصلی نقل و انتقال، امکان ثبت نام دارند.

ثبت نام  خودروهای پلاک قدیمی

اگر بنزینی باشند، بله! اما به شرطی که از سوی پلیس راهور، برچسب «تسجیل» را هم دریافت کرده باشند. همچنین در مواردی ممکن است کارت سوخت، صادر نشود. اطلاعات بیشتر را از پلیس+۱۰ پیگیری کنید.

اما کارت سوخت برای خودروهای دیزلی «پلاک قدیمی» صادر نمی‌شود. این خودروها تنها با تعویض پلاک قدیمی‌شان، امکان دریافت کارت سوخت را دارند.

ثبت نام خودروهای بدون کارت ماشین

مالکان خودروهای نوشماره (صفر کیلومتر) و خودروهای تعویض پلاکی که هنوز «کارت خودرو» دریافت نکرده‌اند، با استفاده از کد ۱۶ رقمی شناسایی خودرو (VIN) مندرج در «شناسنامه مالکیت خودرو» امکان پذیر است.

استعلام و پیگیری کارت سوخت

در این بخش توضیح می‌دهیم که چگونه از وضعیت کارت سوخت‌تان مطلع شوید. همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه باید کارت سوخت مرجوعی را از دفاتر پستی تحویل گرفت.

استعلام و پیگیری کارت سوخت

برای دریافت کارت سوخت چه کار کنیم؟

اگر اقدام به ثبت نام کرده‌اید اما به هر دلیلی کارت سوخت به دست‌تان نرسیده، ابتدا به سایت خدمات الکترونیکی پلیس به نشانی epolice.ir بروید و از قسمت «پیگیری صدور کارت سوخت» مطمئن شوید که کارت برای شما صادر شده است. اگر کارت برای شما صادر شده باشد، یک «شماره مرسوله پستی» برای‌تان نمایش داده می‌شود.

حالا با داشتن این شماره مرسوله، به سایت شرکت پست به نشانی post.ir بروید و از قسمت «رهگیری مرسولات پستی»، وضعیت کارت سوخت‌تان را استعلام کنید.

مدارک لازم برای تحویل کارت سوخت از پست

اگر مرحله قبل را انجام داده‌اید، ولی اطلاعاتی در سایت پست نمی‌بینید، ابتدا با مرکز امور مشتریان شرکت پست به شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰ تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید.

اگر کارت سوخت شما در پست موجود بود، می‌توانید با در دست داشتن مدارک زیر، به اداره پست موردنظر رفته و کارت را تحویل بگیرید.

شناسنامه مالکیت یا سند (بنچاق) یا کارت شناسایی خودرو
مدارک شناسایی مالک خودرو (شناسنامه،کارت ملی،گذرنامه،گواهینامه)
حضور یا مراجعه مالک، ضروری نیست.

استعلام کارت سوخت با پیامک

کافی است پیامکی را با رعایت موارد زیر، به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ ارسال کنید:

برای موتورسیکلت: ابتدا حرف M، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
برای خودرو: ابتدا حرف V، سپس ستاره، سپس شماره VIN.

استعلام کارت سوخت با پیامک

رمز و بازیابی رمز کارت
در این بخش توضیح می‌دهیم که رمز کارت سوخت‌ چند است و چگونه می‌توان آنرا تغییر داد.

رمز کارت سوخت

رمز پیش‌فرض تمامی کارت های سوخت همان چهار شماره آخر (یعنی چهار شماره سمت راست) کارت ملی «مالک کارت سوخت» است.

حتی اگر رمز عبور را تغییر دهید اما آنرا فراموش کنید، بازهم می‌توانید از «چهار شماره آخر کارت ملی‌» استفاده کنید.

مدارک لازم برای حذف رمز کارت هوشمند سوخت

اگر رمز عبورتان را به یاد ندارید یا پیغام خطا دریافت می‌کنید، باید به مدارک زیر به یکی از نواحی شرکت ملی پخش مراجعه کنید.

حضور مالک یا وکیل (با ارائه وکالتنامه یا انحصار وراثت)
مدارک شناسایی مالک (یا معرفی نامه سازمانی برای اشخاص حقوقی)
مدارک شناسایی وسیله نقلیه
تکمیل فرم درخواست
ارائه اصل کارت هوشمند سوخت

مراکز رمز گشایی کارت سوخت تهران 

اگر رمز عبورتان مشکلی دارد، ابتدا با شماره تلفن ۰۹۶۲۷ شرکت ملی پخش تماس بگیرید تا آدرس نزدیکترین «مرکز بازیابی رمز عبور» را به شما بگویند. همچنین تهرانی‌ها می‌توانند برای رمزگشایی کارت سوخت‌شان به یکی از مراکز زیر مراجعه کنند.

مراکز رمز گشایی کارت سوخت تهران 

کارت سوخت بانکی
در این بخش توضیح می‌دهیم که برای تبدیل کارت عابر بانک به کارت سوخت چه کارهایی باید انجام داد.

ثبت نام کارت سوخت بانکی

ابتدا قرار بود که مالکان وسایل نقلیه، بتوانند از کارت عابر بانک بعنوان کارت سوخت استفاده کنند. اما طبق اطلاعیه ای که شرکت ملی پخش در تاریخ ۲۶ تیرماه ۹۸ منتشر کرد، استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری، تا اطلاع ثانوی منتفی شده است و همه متقاضیان صرفا باید از کارت سوخت استفاده کنند.

متقاضیانی که اقدام به اتصال کارت بانکی کرده‌اند، نیازی به ثبت نام مجدد ندارند و کارت سوخت جدیدشان به آدرس آنها ارسال می‌شود. همچنین آنهایی که کارت سوخت بدست‌شان نرسیده باید از طریق شرکت پست، کارت‌شان را پیگیری کنند.

مفقودی کارت سوخت
در این بخش توضیح می‌دهیم که بعد از مفقودی کارت سوخت، چه اقدامی باید انجام داد.

در صورت مفقودی کارت سوخت، چه کنیم؟

به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت، کارت سوخت مفقودی‌ شما باطل شود.

امکان لغو گزارش مفقودی

لغو گزارش مفقودی فقط از طریق دفاتر پلیس+۱۰ امکان پذیر بوده و البته سه شرط دارد:

درخواست صدور کارت المثنی نشده باشد.
بیشتر از ۴ ساعت از اعلام گزارش مفقودی، نگذشته باشد.
پس از لغو گزارش مفقودی، تا ۳ روز از کارت استفاده نشود.

سوالات متداول کارت سوخت
سوالات پرتکرار درباره کارت سوخت را در این قسمت بخوانید.

اپلیکیشن دولت همراه را چگونه دانلود کنیم؟

اپلیکیشن «دولت همراه» را می‌توانید از سایت‌های زیر تهیه کنید:

ایران اپس
کافه بازار
مایکت
پارس هاب
چارخونه

ثبت نام مالکانی که بیش از یک وسیله نقلیه دارند، چگونه است؟

این افراد باید در ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت خود، تمامی مراحل ثبت نام را دوباره انجام دهند.

با تغییر مالکیت خودرو، نیازی به تغییر کارت سوخت است؟

خیر! کارت سوخت براساس شماره شناسایی VIN خودرو صادر می‌شود. بنابراین اگر وسیله نقلیه‌ای خریده‌اید که کارت سوختش متعلق به مالک قبلی است، هیچگونه نیازی به ثبت نام مجدد ندارید.

البته در صورت ثبت نام مجدد، اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فقط کارت فعلی‌تان باطل شده و کارت المثنی جدید، صادر می‌شود. برای تغییر مالیکت کارت، کافی است با همکاری مالک سابق خودرو، به سایت خدمات دولت همراه مراجعه کرده و از قسمت ویرایش اطلاعات، مالکیت کارت سوخت را نیز تغییر دهید.

اگر مالک، سیمکارتی به نام خود نداشته باشد، چگونه ثبت نام کند؟

صرفا از طریق دفاتر پلیس+۱۰ امکان ثبت درخواست دارد.

بعد از تغییر مالکیت وسیله، آیا مالک قبلی می‌تواند کارت را بسوزاند؟

خیر! طبق قانون، کارت سوخت متعلق به همان مالکی است که نامش در سند وسیله نقلیه قید شده است. بنابراین مالک سابق وسیله، دیگر هیچ حقی برای کارت سوخت ندارد.

دریافت کارت وسیله‌ای که مالکش فوت کرده، امکان پذیر است؟

اگر مالکیت خودرو تغییر نکرده باشد، پس از انحصار وراثت و از طریق دفاتر پلیس+۱۰ امکان‌پذیر است.

خرید و فروش کارت سوخت، مجاز است؟

خیر! غیرقانونی است و در صورت مشاهده این مورد، بهتر است به پلیس آگاهی اطلاع دهید.

از چه شماره تلفنی، راهنمایی بگیریم؟

در صورت داشتن هرگونه سوال از شرکت پست با مرکز امور مشتریان پست به شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰ تماس بگیرید.
در صورت داشتن هرگونه سوال درباره چگونگی ثبت نام با مرکز ارتباطات شرکت ملی به شماره تلفن ۰۹۶۲۷ تماس بگیرید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار