• ۲۴۶ بازدید
  • تیر ۴, ۱۳۹۹
نحوه ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو

با توجه به اصلاح قیمت بنزین در روزهای اخیر بسیاری از رانندگان خودروها به دنبال استفاده بیشتر از گاز cng هستند. مصرف سی‌ ان‌ جی طی سه ماه گذشته یک‌میلیون مترمکعب اضافه شده که هر یک مترمکعب استفاده از گاز به میزان ۶،۰۰۰ تومان صرفه‌جویی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. از همین رو متقاضیان ثبت نام در طرح دوگانه سوز کردن خودرو رو به افزایش است، ما نیز در این مطلب از آنی یار به نحوه ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم آخرین مطالب آنی یار با موضوعات آشنایی با طرح ملی مسکن و ثبت نام آن ، نحوه ثبت نام در سایت مسکن ملی ، بدافزارها و باج افزارها در کامپیوتر ، تقویم ۹۹ در یک نگاه و هر آنچه درباره ثبت نام ، دریافت و پیگیری کارت سوخت باید بدانیم را مطالعه نمایید.

نحوه ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو

هزینه گاز سوز کردن خودرو حدود ۳ الی ۵ میلیون تومان بسته به کیفیت تجهیزات است و هم‌اکنون امکان تبدیل روزانه ۲۲ تا ۳۰ هزار خودرو بنزینی به گازسوز در کشور وجود دارد.

هزینه گازسوز کردن خودرو

در حال حاضر در بازار‌های جهانی فقط خودرو‌های هیبریدی یا بنزینی عرضه می‌شوند. در کشورمان نیز فقط تعدادی از خودرو‌های درجه ۲ و ۳ دوگانه سوز می‌شوند و هیچ‌یک از خودرو‌های درجه یک از سوخت CNG استفاده نمی‌کنند.

بسیاری از مردم در خصوص هزینه گازسوز کردن خودرو سوال می‌پرسند که بر اساس اعلام مدیر طرح CNG هزینه گازسوز کردن خودرو به مدل وسیله نقلیه و نوع مخزن سوخت بستگی دارد، اما به طور کلی برای گاز سوز کردن یک خودرو می‌بایست تا حدود ۳ میلیون تومان تومان هزینه کرد.

به طور کلی تعمیرکاران خودرو به مردم توصیه می‌کنند که خودرو‌های دوگانه سوز را انتخاب نکنند، اما فعالان صنعت خودرو بر این باورند که اگر گازسوز کردن خودرو طبق استاندار‌های ضروری انجام شود، خودرو از لحاظ ایمنی مشکلی نخواهد داشت.

سوخت CNG یا بنزین ؟

سوخت‎ CNG ‎نسبت به سایر سوخت‌های هیدروکربنی پایین‌ترین نسبت کربن به هیدروژن (۱ ‏اتم کربن در مقابل ۴ اتم هیدروژن) را دارد. از این رو سوختن گاز CNG کربن کمتری را تولید می‌کند و در خودرو‌های ‏گازسوز به دلیل کاهش چشمگیر این رسوبات (کربن) در منطقه احتراق، ورودی سوپاپ‌ها، سرپیستون‌ها و شیار‌های ‏رینگ‌ها، امکان گریپاژ کردن قطعات به مراتب کاهش پیدا می‌کند.

از سویی روغن موتور و فیلتر آن هم به دلیل کاهش رسوبات کربن و آلاینده‌های خروجی تمیز باقی می‌ماند و زمان تعویض آن‌ها نیز طولانی‌تر خواهد شد. از این رو هزینه عملیاتی موتور گازسوز برای مالکان کاهش پیدا می‌کند، بنابراین عمر مفید خودرو در زمان استفاده از سوخت CNG نسبت به سوخت بنزینی و LPG بیشتر خواهد بود.

آیا موتور خودرو‌های گازسوز خشک کار می‌کند؟

بسیاری از مردم معتقدند که خودرو‌های گازسوز خشک کار می‌کنند. علیرضا نیک آیین در این خصوص عنوان می‌کند دقیقا اطلاع ندارم این ادعا به چه میزان حقیقت دارد، اما در یک وضعیت یکسان، موتور خودرو گازسوز نسبت به خودرو بنزینی دو برابر بیشتر به تعمیرات نیاز پیدا می‌کند. هرچند در خودرو‌هایی که از کارخانه دوگانه سوز هستند، سیستم گاز خودرو از کامپیوتر بهره می‌برد و هوشمند است و به همین دلیل آسیب کمتری به موتور می‌رساند؛ زیرا‎ ‎گاز ECU بر اساس شرایط سیستم گاز را تنظیم می‌کند و حتی ایمن‌تر است.

ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو

برای استقبال خودرو‌ها از سوخت CNG ، وام ۲٫۵ میلیون تومانی برای خودرو‌های کار در نظر گرفته شده که پیگیری این وام از طریق ورود به سامانه مربوطه و دریافت کد رهگیری صورت می‌گیرد.

برای ثبت نام وام دوگانه سوز کردن خودروکافی است به سایت سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز کشور به ادرس https://www.irngv.ir مراجعه کنند. صاحبان خودروهای حمل‌ونقلی (باری و مسافری) در این طرح اولویت دارند.

شرایط ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو

راهنمای ثبت نام در سامانه ثبت نام خودروهای گازسوز

اتحایه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته، به منظور ساماندهی خودروهای گازسوز و صدور گواهی سلامت برای خودروهای تبدیل کارگاهی و نظارت بر عملکرد مراکز خدمات فنی زیر مجموعه خود در سطح کشور سامانه حاضر را راه اندازی نموده است. در این راستا متقاضیان محترم باید اطلاعات فردی و خودرو خود را در این سامانه ثبت نمایند و با انتخاب یکی از فرآیندهای تعریف شده در سامانه برای بازدید فنی دوره ای، صدور گواهی سلامت یا تبدیل خودرو به دوگانه سوز درخواست خود را اعلام نمایند.

ضرورت دریافت گواهی سلامت: با توجه به اهمیت ایمنی و سلامت خودروهای گازسوز در حال تردد در سطح شهر، از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ از سوختگیری خودروهای تبدیل کارگاهی فاقد گواهی سلامت در جایگاه های سوخت جلوگیری خواهد شد.

مزایای خودروهای گازسوز: استفاده از خودروهای گازسوز دارای گواهی سلامت، علاوه بر کاهش هزینه های سوخت خودرو، موجب صرفه جویی کلان در مصرف بنزین شده و به سلامت و پاکیزگی هوا کمک خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز در هنگام مراجعه به مرکز خدمات: کارت ملی و کارت خودرو

مراحل ثبت نام:

۱- ابتدا در همین صفحه روی لینک “ثبت نام در سامانه” کلیک نمایید و با ورود مشخصات فردی خود در سامانه ثبت نام کنید.

۲- برای ورود اطلاعات خودرو، در همین صفحه ابتدا “کد ملی” متقاضی را در محل مربوطه وارد کرده و سپس در قسمت رمز عبور، رمز را وارد نمایید و در انتها هم کد امنیتی را درج کنید تا صفحه “پیشخوان” فردی شما باز شود.

۳- در صفحه پیشخوان در منوی سمت راست گزینه “ثبت خودرو” را انتخاب کنید تا فرم مربوطه باز شود. شماره پلاک و VIN خودرو را ثبت کنید تا فرم بعدی باز شود و مشخصات مالک و خودرو را ثبت کرده و در پایان دکمه “ذخیره اطلاعات” را بزنید.

۴- اگر همه اطلاعات درست بود دکمه “تایید نهایی” را بزنید و اگر اصلاحی انجام دادید ابتدا دکمه “ذخیره اطلاعات” را زده و در پایان دکمه “تایید نهایی” را بزنید تا سیستم به شما پیام دهد که ثبت نام با موفقیت انجام شد.

۵- منتظر فراخوان بعدی اتحادیه باشید.

معایب گاز LPG 

گاز‎ LPG ‎برای هیچ‌یک از خودرو‌های انژکتوری مناسب نخواهد بود؛ زیرا علاوه بر اینکه به موتور آسیب می‌رساند، به سنسور‌ها نیز صدمه خواهد زد. از سویی وقتی خودرو را گازسوز می‌کنید، به دلیل اینکه خودرو شما از قبل تک‌سوز بوده است به سرسیلندر آن فشار وارد می‌شود. در نتیجه این فشار‌ها به سیستم برق، سنسور خودرو و حتی سوزن‌های انژکتور نیز آسیب می‌رساند.

به طور کلی خودرو‌های دوگانه سوز کارخانه‌ای بهتر هستند، اما هنگام سرد بودن، سربالایی، روشن بودن کولر، سرعت ‏بالا و شتاب‌گیری استفاده از گاز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. ‏خودروسازان داخلی اعم از ایران خودرو و سایپا این ادعا‌ها را قبول ندارند و عنوان می‌کنند هنگامی که موتور خودرو سرد است، بنزین بر روی ‏دیواره سیلندر‌ها تقطیر شده و به پایین یا همان به سمت کارتل روغن سرازیر می‌شود. این میزان هرچند بسیار اندک و غیرقابل ‏اندازه‌گیری است، اما در طولانی‌مدت باعث می‌شود روغن خراب شود و خاصیت روانکاری روغن را از بین می‌برد.

این در شرایطی است که گاز ‏طبیعی حتی در دمای ۱۰ درجه زیر صفر هم تقطیر نخواهد شد و حتی اگر در مجاورت روغن قرار بگیرد نیز باعث خراب شدن آن نمی‌شود؛ بنابراین توضیح خودروسازان نشان می‌دهد که خشک کار کردن خودرو‌های گازسوز واقعیت ندارد؛ زیرا بر اساس این دیدگاه روغن موتور خودرو‌های گازسوز دیرتر خراب می‌شود.
گاز طبیعی فشرده یا همان (CNG (Compressed Natural Gas یک نوع سوخت است که جایگزینی برای سوخت‌هایی مانند بنزین، گازوئیل و گاز مایع است.

سی‌ ان‌ جی را هم می‌توان در خودروهای بنزین سوزی که موتور آن‌ها برای سی ان جی اصلاح شده، استفاده کرد هم در خودروهایی که موتور مخصوص سی ‌ان‌ جی دارند ( اصطلاحاً OEM ) می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از مزایای سی‌ان‌جی این است که نسبت به سوخت‌های نامبرده آلودگی کمتری را ایجاد می‌کند.

منبع: irngv.ir

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار