• ۹ بازدید
 • مهر ۲۶, ۱۳۹۹
سود و زیان در راهکار

سود و زیان در راهکار

 

 

 

 

نکات مقاله:

 • نمونه صورت سود و زیان
 • نمونه صورتحساب سود و زیان
 • محاسبه سود و زیان
 • تفاوت ترازنامه با صورت سود و زیان
 • سود و زیان تحقق نیافته در حسابداری چیست
 • طبقه بندی هزینه ها در صورت سود و زیان
 • صورت سود و زیان شرکت تولیدی
 • نحوه تهیه صورت سود و زیان در راهکار
 • تهیه صورت سود و زیان از روی تراز آزمایشی تعدیل شده
 • آنالیز و تحلیل سود و زیان
 • آموزش حسابداری نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

در آنی یار با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

140. چگونگی به کار بردن فیلتر تاریخ (Date Filters) در اکسل

۱۴۰. چگونگی به کار بردن فیلتر تاریخ (Date Filters) در اکسل

در این آموزش چگونگی به کار بردن فیلتر تاریخ (Date Filters) در اکسل را می آموزید. تا فقط داده هایی را نمایش بدهید که معیارهای خاصی را داشته باشند […]

در گزارش “سود و زیان” از نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار، سود و یا زیان مربوط به یک بازه زمانی خاص را می توانید مشاهده نمایید. در این گزارش فروش خالص شما منهای بهای تمام شده کالاها و یا خدمات به فروش رسیده می شود و همچنین هزینه ها و سایر درآمدهای شما نیز در آن لحاظ می گردد. در این آموزش به چگونگی کار با گزارش “سود و زیان” در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار می پردازیم.

سود و زیان

➊ ابتدا در منوهای برنامه فروشگاهی راهکار، وارد مسیر “گزارش ها – حسابداری – سود و زیان” شوید.

 

سود و زیان در راهکار

 

➋ فرم “گزارش سود و زیان” نمایان می شود.

 

سود و زیان در راهکار

 

➌ بازه زمانی گزارش را انتخاب کرده و بر روی دکمه “تایید” کلیک کنید. وضعیت سود و زیان مربوط به بازه زمانی انتخاب شده به شما نمایش داده می شود.

 

سود و زیان در راهکار

 

➍ شما این امکان را نیز دارید تا روش محاسبه بهای تمام شده کالاها را از بین گزینه های موجود انتخاب نمایید. در ادامه همین آموزش به تفاوت این دو روش پرداخته شده است.

 

سود و زیان در راهکار

 

روش محاسبه بهای تمام شده کالاها

شیوه محاسبه سود هر فروش بدین شکل است که بهای تمام شده کالاهای فروش رفته را بر اساس قیمت خرید آنها محاسبه می کند و سپس بهای فروش را از آن کسر می کند. تفاوت این دو می شود سود هر قلم از اقلام فاکتور.

اما چیزی که در اینجا بسیار اهمیت دارد اینست که خود قیمت خرید چگونه محاسبه می شود. برای محاسبه قیمت خرید از دو روش زیر استفاده می شود :

 • قیمت خرید کالا در زمان فروش
 • میانگین قیمتهای خرید یک کالا تا زمان فروش

 

در هر دو روش بالا پارامتر “زمان فروش” به کار رفته است. و این مساله بسیار حایز اهمیت است.
حالا با این تفاسیر به تشریح دو روش بالا می پردازیم :

روش “قیمت خرید کالا در زمان فروش”

در این روش هر وقت فاکتور فروشی را در نرم افزار ثبت کنید به همراه فاکتور فروش قیمت خرید کالا در آن لحظه در فاکتور فروش ذخیره می شود (نکته : در پشت صحنه ماجرا این اتفاق می افتد) . این قیمت از روی اطلاعات کالا استخراج می گردد و با فاکتورهای خرید شما کاری ندارد. بعد هر بار که بخواهید گزارش سود این فاکتور فروش را با این روش بگیرید ملاک محاسبه همین قیمتی هست که در فاکتور فروش ذخیره شده است. در ادامه با مثالی این روش را بیشتر توضیح می دهیم.

فرض کنیم کالایی داریم با نام “مداد رنگی” و قیمت خرید آن را ۴۰۰۰ تومان معرفی کرده ایم. اگر الان فاکتور فروشی ثبت کنیم ۱ عدد از این کالا را به قیمت ۶۰۰۰ تومان بفروشیم. سود این فاکتور فروش ۲۰۰۰ تومان نشان داده می شود.
حالا قیمت خرید را در مشخصات کالا تغییر می دهیم و می کنیم ۵۰۰۰ تومان. و دوباره یک فاکتور فروش دیگر ثبت می کنیم و یک کالای دیگر به قیمت ۶۰۰۰ تومان می فروشیم. اگر دوباره سود این فاکتور را بگیریم می بینیم که ۱۰۰۰ تومان سود گزارش شده است.

نکات مهم در این روش به شرح زیر می باشد :

در این روش با فاکتورهای خرید کاری نداریم و ملاک قیمت خرید آن قیمتی است که در اطلاعات کالا معرفی شده است.

قیمت خرید در زمان فروش همراه با فاکتور ذخیره می شود و قیمت خریدی که در لحظه ثبت فاکتور فروش در مشخصات کالا قرار دارد ملاک است.

هر چند که این روش (محاسبه بهای تمام شده کالا بر مبنای قیمت خرید کالا در زمان فروش) با فاکتور خرید کاری ندارد و ملاک آن قیمتی است که در اطلاعات کالا مشخص شده است اما از آنجا که قیمتهای خرید فقط در زمان خرید کالای جدید تغییر می کند برای راحتی ویرایش قیمت خرید در مشخصات کالا گزینه ای در تنظیمات برنامه قرار داده شده است که هر بار که شما فاکتور خرید جدیدی ثبت کنید بصورت اتوماتیک قیمت خرید کالا نیز در اطلاعات کالا ویرایش شود. برای فعال کردن این قابلیت وارد منوی “تعاریف – تنظیمات – تنظیمات عمومی” شوید. در صفحه ظاهر شده تب “فعال کردن امکانات نرم افزار” را انتخاب کنید و گزینه “تغییر اتوماتیک بهای خرید کالاها با ثبت فاکتور خرید” را تیک بزنید و سپس برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی دکمه “ثبت و خروج” کلیک کنید. تصویر زیر این موضوع را نشان می دهد.

 

سود و زیان در راهکار

 

روش “میانگین قیمتهای خرید یک کالا تا زمان فروش”

در این روش ملاک محاسبه بهای تمام شده قیمت موجود در فاکتورهای خرید هستند و بر خلاف روش بالا با قیمتی که در اطلاعات کالا قرار دارد کاری ندارد.
در این روش با فرمولی میانگین قیمتهای خرید یک کالا (منظور قیمتهای موجود در فاکتورهای خرید آن کالا می باشد) را تا لحظه فروش محاسبه می کند و همان را ملاک قیمت خرید در نظر می گیرد.

نکات مهم در این روش به شرح زیر می باشد :

از آنجا که ملاک قیمت خرید در این روش فاکتورهای خرید می باشد و نه قیمتی که در مشخصات کالا وارد شده است، اگر فاکتور خریدی ثبت نشده باشد برنامه در محاسبه سود فاکتور فروش اشتباه می کند.

نکته بسیار مهم دیگر در این روش اولویت زمانی ثبت فاکتورها می باشد، بدین نحو که همواره اول فاکتورهای خرید را ثبت نمایید و سپس اقدام به ثبت فاکتورهای فروش کنید. و اگر غیر از این عمل کنید باز هم نرم افزار در محاسبه سود فاکتور فروش نتایج صحیحی را نشان نخواهد داد.

نوار ابزار عمومی راهکار

اگر در این آموزش دقت کرده باشید یکسری ابزارها در نوار بالایی فرم گزارش وجود داشتند که به توضیح آنها نپرداختیم. این امکانات به صورت عمومی و مشترک در کلیه فرمهای گزارشی نرم افزار موجود می باشند و امکانات و ابزارهای خیلی قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهند.

 

بیشتر بخوانید

گرفتن اسکرین شات تمام صفحه از سایت بدون افزونه‌

گرفتن اسکرین شات تمام صفحه از سایت بدون افزونه‌

عکسبرداری از صفحه (که گاهی به آن اسکرین شات گفته می شود) تصویری از دسک تاپ رایانه است که می تواند به عنوان یک فایل گرافیکی ذخیره شود.

منبع: خوش آموز

توجه:

لطفا در صورت اقدام به دانلود تا انتهای فرآیند دانلود، این صفحه را باز نگاه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳]

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار