• ۸ بازدید
 • آبان ۲۸, ۱۳۹۹
معرفی توابع (Functions)

معرفی توابع (Functions)

 

 

 

 

نکات مقاله:

 • چگونه عبارت های جبری را ساده کنیم
 • ضرب و تقسیم عبارت های جبری
 • جبر در ریاضی
 • عبارت جبری هشتم
 • آموزش ریاضی مقدماتی تا پیشرفته
 • عبارت های جبری زیر را به صورت کلامی توضیح دهید
 • محاسبه عبارت های جبری
 • تعریف های ابتدایی جبر
 • جبر و معادله
 • جبر و معادله چیست

در آنی یار با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

ثبت کسورات فاکتور در نرم افزار فروشگاهی راهکار

ثبت کسورات فاکتور در نرم افزار فروشگاهی راهکار

در این آموزش به چگونگی ثبت کسورات فاکتور در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار می پردازیم. خوشبختانه نرم افزار فروشگاهی راهکار، این امکان را برای شما فراهم کرده است تا انواع کسورات خود را معرفی نمایید […]

در جبر کلمۀ تابع (Function) به برخی عبارات ریاضی اشاره دارد که مانند سایر قوانین ارتباطات ریاضی، استانداردهای محکمی برای مقادیر ورودی و خروجی دارد. بنابراین، هنگامی که می شنوید برخی از ارتباطات یک تابع می باشند، می دانید که این ارتباط نیازمند برخی الزامات می باشد.

در این فصل، در مورد این الزامات بیشتر خواهید دانست. همچنین موضوعاتی اعم از دامنه (domain) توابع و حوزه (range) توابع، تا معکوس توابع را پوشش می دهم، و به شما نشان می دهم چگونه با توابع قطعه به قطعه (piecewise functions) و ترکیب توابع، برخورد کنید. بعد از آشنایی با این موضوعات، شما می توانید با یک معادله تابع با برنامه ریزی و اعتماد به نفس عالی، مواجه شوید.

معرفی توابع

 یادتان باشد: تابع (function) ارتباطی بین دو متغیر است که به ازاء هر مقدار ورودی دقیقاً یک مقدار خروجی نشان می دهد ـــ به عبارت دیگر، به ازاء هر عددی که وارد تابع شود، دقیقاً یک پاسخ وجود خواهد داشت.

برای مثال، معادلۀ y=x۲+۵x۴ یک معادله تابع (function equation) یا قانون تابع (function rule) می باشد که از متغیرهای x و y استفاده می کند. x متغیر ورودی (input variable) می باشد، و y متغیر خروجی (output variable) می باشد. اگر شما عدد ۳ را جایگزین هر کدام از x ها کنید، خواهید داشت: y=۳۲+۵(۳)۴=۹+۱۵۴=۲۰ .

خروجی ۲۰ می باشد، تنها پاسخ ممکن همین است. اگر شما عدد ۳ را دوباره وارد این تابع کنید، هیچ عدد دیگری به جز ۲۰ را دریافت نخواهید کرد.

الزام تک خروجی (single-output requirement) برای یک تابع ممکن است یک الزام ساده به نظر برسد، اما شما با معادلات عجیب و غریب فراوانی در ریاضی مواجه می شوید. باید مراقب باشید.

معرفی نماد تابع

توابع برخی نمادهای خاص را نشان می دهند که کار کردن با آنها را ساده تر می سازد. این نماد هیچ کدام از ویژگی ها را تغییر نمی دهد، آن فقط به شما امکان می دهد تا توابع مختلف را به سرعت شناسایی کنید و عملیات و فرآیندهای مختلف را به شیوه ای کارآمدتر نشان دهید.

متغیرهای x و y در توابع کاملاً استاندارد هستند و در هنگام ترسیم نمودار توابع بسیار مفیدند. اما ریاضیدانان همچنین از قالب دیگری که نماد تابع (function notation) نامیده می شود، استفاده می کنند. برای مثال، فرض کنید من این سه تابع را داشته باشم:

y=x۲+۵x۴y=۳x۸−−−−−√y=۶xex۲e۲x

فرض کنید می خواهید آنها را با نامشان صدا بزنید. شما باید بگویید:

f(x)=x۲+۵x۴g(x)=۳x۸−−−−−√h(x)=۶xex۲e۲x

اسامی این توابع عبارت از f ، g ، و h می باشند. شما آنها را به این شکل می خوانید: “اِفِ ایکس برابر است با …”، و به همین ترتیب. هنگامی که یک دسته تابع را که در کنار یکدیگر نوشته شده اند مشاهده می کنید، شما می توانید با تخصیص نام جداگانه همچون f یا g یا h به هر کدام از آنها، بهینه تر عمل کنید، بنابراین مخاطبان شما مدام سوال نخواهند کرد که منظورتان کدام یکی است.

ارزیابی توابع

هنگامی که یک تابع نوشته شده با نماد تابع را می بینید، می توانید به سادگی متغیر ورودی، متغیر خروجی، و کاری را که برای ارزیابی تابع برای برخی ورودی ها باید انجام دهید، را تشخیص بدهید. دلیل سادگی انجام این کار اینست که مقدار ورودی در میان پرانتزهایی که بعد از نام تابع قرار گرفته اند، جای دارد. نام تابع هم، همان مقدار خروجی تابع می باشد.

برای مثال، اگر g(x)=۳x۸−−−−−√ را ببینید، و بخواهید آن را برای x=۳ ارزیابی کنید، آنها را به شکل g(۳) می نویسید. این نحوۀ نگارش به این معنا می باشد که شما ۳ را جایگزین همه x ها در عبارت تابع می کنید و عملیات را انجام می دهید تا به این خروجی برسید: g(۳)=۳(۳)۸−−−−−−−√=۹۸−−−−√=۱–√=۱ . حالا می توانید بگویید، g(۳)=۱ یا “جیِ سه برابر است با یک”. خروجی تابع g در صورتیکه ورودی آن ۳ باشد، برابر با ۱ است.

 

بیشتر بخوانید

وب‌سایت‌ها قادر به جمع‌آوری چه داده‌هایی هستند

وب‌سایت‌ها قادر به جمع آوری چه داده هایی هستند

مشخصه‌های هک شدن کامپیوتر نکات مقاله : جمع‌ آوری داده برای بهینه سازی نرخ تبدیل جمع آوری و تحلیل آنلاین داده نحوه مسدود کردن جمع آوری داده در وبسایت ها جلوگیری از جمع آوری داده ها توسط وبسایت ها اجازه به جمع آوری داده‌ها به عنوان استثنا جمع آوری داده بایگانی‌ جمع آوری سراسری داده […]

منبع: خوش آموز

توجه:

لطفا در صورت اقدام به دانلود تا انتهای فرآیند دانلود، این صفحه را باز نگاه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳]

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار