• ۱۰ بازدید
 • آبان ۲۹, ۱۳۹۹
توابع چندجمله ای (polynomial function)

توابع چندجمله ای (polynomial function)

 

 

 

 

نکات مقاله:

 • دانلود کتاب آموزش ریاضی به زبان ساده
 • ضرب و تقسیم عبارت های جبری
 • جبر در ریاضی
 • عبارت جبری هشتم
 • دانلود کتاب ریاضی پایه و پیش جبر
 • آموزش ریاضی مقدماتی تا پیشرفته
 • کتاب کامل جبر
 • تعریف های ابتدایی جبر
 • جبر و معادله
 • جبر و معادله چیست

در آنی یار با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

eMagMaker PDF Editor

eMagMaker PDF Editor ویرایش فایل های PDF

eMagMaker PDF Editor دانلود ابزار pdf ویرایش فایل های PDF ای مگ میکر پی دی اف ادیتور در آنی یار. با eMagMaker PDF Editor می توانید بسیاری از موارد را در صفحات PDF ویرایش کنید. برای جذاب تر شدن فایل PDF از توابع ویرایش مانند کشیدن عکس استفاده کنید. می توانید دایره خط و پیکان را […]

کلمه polynomial (چندجمله ای) از دو بخش poly (خیلی)، و nomial (نام یا نامگذاری) تشکیل شده است. در همین رابطه کلمات Binomial (دوجمله ای) و trinomial (سه جمله ای) نیز وجود دارند، که دو تا از انواع پر کاربرد چندجمله ای ها می باشند. جملات موجود در یک چندجمله ای از اعداد و کلماتی که با علامت ضرب به یکدیگر چسبیده اند، تشکیل شده است.

اگرچه این نام به نظر می رسد دلالت ضمنی بر پیچیدگی داشته باشد، اما چندجمله ای ها برخی از ساده ترین توابع یا معادلات در جبر می باشند. توانهای استفاده شده در چندجمله ای ها همگی اعداد صحیح می باشند ـــ نه کسر و نه عدد منفی در آن وجود دارد. چندجمله ای ها به تدریج که توانشان بزرگتر می شود، جالبتر می شوند ـــ آنها می توانند تقاطع ها (intercepts) و نقاط برگشت (turning points) بیشتری داشته باشند. این فصل خلاصه ای از کارهایی است که می توانید با چندجمله ایها انجام بدهید: آنها را فاکتورگیری کنید، نمودارشان را ترسیم نمایید، آنها را تجزیه و تحلیل کنید ـــ اساساً هر کاری را می توانید با چندجمله ایها انجام بدهید، به استثنای اینکه نمی توانید با آن آش رشته درست کنید. نمودار یک چندجمله ای شبیه منظره های طبیعی جاده چالوس می باشد ـــ منحنی هایی با پیچش هایی نرم و زیبا. آیا برای لذت بردن از این زیبایی ها آماده هستید؟

نگاهی به شکل استاندارد چندجمله ای

یک تابع چندجمله ای (polynomial function) نوع خاصی از توابع است که می توانید در بین جمعیت زیادی از انواع دیگر توابع و معادلات آن را به آسانی تشخیص بدهید. توانهای جملات متغیردار در چندجمله ایها همواره اعداد صحیح می باشند. و طبق قرارداد، جملات را به ترتیب از توان بالاتر به توان پایینتر می نویسید. در واقع، توان ۰ در متغیر، فاکتور متغیر را برابر با ۱ قرار می دهد، بنابراین شما متغیری را نخواهید دید.

معادلۀ سنتی برای روش استاندارد نوشتن جملات یک چندجمله ای، در زیر نشان داده شده است. اجازه ندهید اینهمه زیرنویس و بالانویس شما را به اشتباه بیندازند. به جای اینکه متغیرها را به شکل a,b,c و به همین ترتیب بنویسند، عدد a با اعداد تکرار شده است، دلیل این شیوه نامگذاری متغیر (یعنی نامگذاری با ایندکس به جای حروف الفبای متفاوت)، اینست که یک چندجمله ای با درجه ای بالاتر از ۲۶ منجر به تمام شدن حروف الفبای انگلیسی می شود و در اصل حروف الفبا کم می آورید.

شکل عمومی برای تابع چندجمله ای اینست:

f(x)=anXn+an۱Xn۱+an۲Xn۲+...+a۱X۱+a۰

در اینجا، a ها اعداد حقیقی و n ها اعداد صحیح می باشند. اگر بخواهید متغیرها را در تمامی جملات نشان دهید، آخرین جمله از نظر فنی a۰x۰ می باشد.

 

بیشتر بخوانید

اندروید 11

هوشمندسازی حالت پرواز در اندروید ۱۱

حالت هواپیما (حالت پرواز یا حالت آفلاین)، حالت مستقل تنظیماتی است که در تلفن های هوشمند و سایر رایانه های قابل حمل در دسترس است

منبع: خوش آموز

توجه:

لطفا در صورت اقدام به دانلود تا انتهای فرآیند دانلود، این صفحه را باز نگاه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳]

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار