• ۹ بازدید
 • آبان ۳۰, ۱۳۹۹
ارزیابی عبارات نمایی (Exponential Expressions)

ارزیابی عبارات نمایی (Exponential Expressions)

 

 

 

 

نکات مقاله:

 • دانلود کتاب آموزش ریاضی به زبان ساده
 • ضرب و تقسیم عبارت های جبری
 • جبر در ریاضی
 • عبارت جبری هشتم
 • دانلود کتاب ریاضی پایه و پیش جبر
 • آموزش ریاضی مقدماتی تا پیشرفته
 • کتاب کامل جبر
 • تعریف های ابتدایی جبر
 • جبر و معادله
 • جبر و معادله چیست

در آنی یار با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

File Expert with Clouds Full

File Expert with Clouds Full فایل منیجر اندروید

File Expert with Clouds Full دانلود اپلیکیشن موبایل فایل منیجر اندروید فایل اکسپرت ویز کلودز فول برای اجرا در موبایل های اندروید [Android] و آیفون [iOS]، به صورت فایل نصبی در نسخه های بتا x86-64 ، Armeabi و Arm64 در لیست دانلود آنی یار قرار گرفته است. File Expert with Clouds Full یک ایلیکیشن بسیار کاربردی […]

رُشد و فروپاشی پدیده هایی طبیعی هستند. آنها همه جا رخ می دهند. ریاضیدانان به روش هایی برای توصیف، به فرمول در آوردن، و نمایش با نمودار، در مورد این پدیده ها، دست یافته اند. هنگامی که رشد و فروپاشی نمایی به صورت ریاضی، در توابع نمایی و لگاریتمی رخ می دهند، شما الگوهای مشاهده شده را بیان می کنید.

به چه دلیلی این توابع حائز اهمیت هستند؟ برخی از توابع جبری، همچون توابع چندجمله ای و گویا، ویژگی هایی را به اشتراک می گذارند که توابع نمایی فاقد آن هستند. به عنوان مثال، تمامی توابع جبری متغیرهایشان را به شکلی نشان می دهند که پایه های آنها به برخی توانها رسیده باشد، مثل x۲ یا x۸ . از سوی دیگر، توابع نمایی (Exponential functions)، متغیرهایشان را در توانها و اعدادی را در پایه ها نشان می دهند، مانند ۲x یا ex . در این فصل، در مورد ویژگیها، کاربردها، و نمودارهای توابع نمایی و توابع لگاریتمی بحث خواهم کرد.

ارزیابی عبارات نمایی

 یادتان باشد: یک تابع نمایی به این دلیل منحصر به فرد است که متغیرهایش در موقعیت نما و ثابتهایش در موقعیت پایه ظاهر می شوند. شما یک نما (exponent)، یا توان (power)، را به شکل بالانویس درست بعد از پایه (base) می نویسید. برای مثال، در عبارت ۳x ، متغیر x نما و ثابت ۳ پایه می باشد. شکل کلی یک تابع نمایی به صورت f(x)=abx می باشد، که در آن:

 • پایه که b می باشد، می تواند هر عدد مثبتی باشد.
 • ضریب a می تواند هر عدد حقیقی باشد.
 • نما یعنی x می تواند هر عدد حقیقی باشد.

پایۀ یک تابع نمایی نمی تواند صفر یا منفی باشد؛ دامنۀ آن تمامی اعداد حقیقی می باشد؛ و بُرد (range) آن در صورتیکه a مثبت باشد، تمامی اعداد مثبت می باشد.

هنگامی که عددی را در یک تابع نمایی وارد می سازید، با استفاده از ترتیب عملیات جبری، آن را ارزیابی می کنید. ترتیب انجام عملیات به شما دیکته می کند که تابع مربوطه را به ترتیب زیر انجام بدهید:

 1. توانها و ریشه ها
 2. ضرب و تقسیم
 3. جمع و تفریق

به عنوان مثال، جهت ارزیابی عبارت f(x)=۳x+۱ ، برای x=۲ ، شما x را با عدد ۲ جایگزین می کنید. بنابراین، خواهید داشت f(۲)=۳۲+۱=۹+۱=۱۰. برای ارزیابی تابع نمایی g(x)=۴(۱۲)x۳ برای x=۲، این مراحل را به شکل زیر می نویسید:

g(۲)=۴(۱۲)۲۳=۴(۲۱)۲۳=۴(۴)۳=۱۶۳=۱۳

ابتدا عدد را به توان می رسانید، آن را در ۴ ضرب می کنید، و سپس از ۳ تفریق می کنید.

 

بیشتر بخوانید

نحوه‌ی ویرایش عملکرد و یا غیرفعال کردن دکمه‌ی Backspace در مرورگر فایرفاکس

همان‌طور که می‌دانید فشردن دکمه‌ی Backspace در هنگام مرور صفحات وب در مرورگر فایرفاکس و در محیط ویندوز باعث انجام عمل Back و بازگشت به صفحه‌ی پیشین می‌شود. اما گاهی که قصد ویرایش یک متن در صفحه وب را دارید، به دلیل عدم انتخاب فیلد مورد نظر، با فشردن این دکمه به صفحه‌ی پیشین باز […]

منبع: خوش آموز

توجه:

لطفا در صورت اقدام به دانلود تا انتهای فرآیند دانلود، این صفحه را باز نگاه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳]

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار