• ۱۰ بازدید
 • آذر ۱, ۱۳۹۹
مثالی از کاربرد دستگاه معادلات خطی

مثالی از کاربرد دستگاه معادلات خطی

 

 

 

 

نکات مقاله:

 • دانلود کتاب آموزش ریاضی به زبان ساده
 • ضرب و تقسیم عبارت های جبری
 • جبر در ریاضی
 • عبارت جبری هشتم
 • دانلود کتاب ریاضی پایه و پیش جبر
 • آموزش ریاضی مقدماتی تا پیشرفته
 • کتاب کامل جبر
 • تعریف های ابتدایی جبر
 • جبر و معادله
 • جبر و معادله چیست

در آنی یار با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا

شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه مشاغل کم خطر تا پایان فروردین بیمه بیکاری دریافت می کنند گفت:امیدواریم در هفته آینده مبلغ بیمه بیکاری از سوی ستاد مقابله با کرونا نهایی شود. مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره جزئیات بیمه بیکاری گفت: آن دسته از افرادی که از کار بیکار می‌شوند از روز شروع بیکاری ۳۰ روز زمان دارند تا در سامانه تعریف شده وزارت کار ثبت نام نمایند. وی با اشاره به اینکه هر کارگری که فقط یک ماه حق بیمه پرداخت کرده و سپس بیکار شده باشد می‌تواند جهت دریافت بیمه بیکاری اقدام نماید […]

توانایی حل کردن دستگاه هایی متشکل از دو، سه، و حتی بیشتر معادلۀ خطی، عالی می باشد، اما هدف از آن چیست؟ هدف اینست که کاربردهای آن در زندگی واقعی بسیارند. و خارج از کلاسهای جبر، جایی که تکنولوژی وارد کار می شود، تعداد معادلات بزرگ و غافلگیرکننده می گردند. وضعیت زیر را که می توانید با سه معادله حلش کنید، بررسی کنید؛ ممکن است مسألۀ زیر برای شما چیز جالبی باشد.

شما سعی دارید تا بهای همبرگر، چیپس، و نوشیدنی غیرالکلی را بیابید. شما می دانید که یکی از دوستانتان چهار همبرگر، دو چیپس، و سه نوشیدنی غیر الکلی را با قیمت ۱۴$ خریده است؛ دوست دیگری شش همبرگر و شش نوشیدنی را به قیمت ۱۸$ خریده است؛ و دوست سوم شما، پنج همبرگر، شش چیپس، و هشت نوشیدنی را ۲۷$ خریداری کرده است.

شما می توانید با ایجاد سه معادله، بهای همبرگر، چیپس، و نوشیدنی را بدست آورید. اجازه دهید h نشان دهندۀ بهای یک همبرگر (hamburger) باشد، f نشان دهندۀ بهای یک چیپس (fries)، و d نشان دهندۀ بهای یک نوشیدنی غیر الکلی (soft drink) باشد. خریدهای سه دوستتان را به لحاظ این متغیرها بنویسید، به دستگاه زیر خواهید رسید:

⎧⎩⎨⎪⎪⎪⎪⎪⎪۴h+۲f+۳d=۱۴۶h+۶d=۱۸۵h+۶f+۸d=۲۷

از آنجا که یکی از این معادلات فاقد متغیر f می باشد، شما آن متغیر را برای حذف کردن گزینش می کنید. جملات موجود در معادلۀ اول را در ۳ ضرب کنید و آنها را با جملات موجود در معادلۀ آخر جمع بزنید:

۳(۴h+۲f+۳d=۱۴)۱۲h۶f۹d=۴۲۵h+۶f+۸d=۲۷۷hd=۱۵

جملات این معادلۀ جدید را در ۶ ضرب کنید و آن را با جملات موجود در معادلۀ اصلی وسطی جمع بزنید. سپس آن را برای بدست آوردن h حل کنید:

۶(۷hd=۱۵)۴۲h۶d=۹۰۶h+۶d=۱۸۳۶h=۷۲h=۲

شما دریافتید که قیمت یک همبرگر ۲$ می باشد. این مقدار را در معادلۀ اصلی وسطی جایگذاری کنید تا به ۶(۲)+۶d=۱۸ برسید. با تفریق کردن ۱۲ از هر سمت، به ۶d=۶ یا همان d=۱ می رسید. قیمت یک نوشیدنی غیرالکلی ۱$ می باشد. این دو مقدار را بردارید و در معادلۀ اصلی اول جایگذاری کنید تا به ۴(۲)+۲f+۳(۱)=۱۴ برسید، که بعد از ساده سازی به ۲f+۱۱=۱۴ تبدیل می گردد. با تفریق ۱۱ از هر سمت آن، به ۲f=۳ یا f=۱.۵ می رسید. قیمت چیپس ۱.۵۰$ می باشد. بنابراین، اگر بخواهید یک همبرگر، یک چیپس، و یک نوشیدنی غیرالکلی بخرید، باید ۲$+۱.۵۰$+۱$=۴.۵۰$ هزینه کنید.

 

بیشتر بخوانید

نحوه ثبت نام وام دوگانه سوز خودرو

با توجه به اصلاح قیمت بنزین در روزهای اخیر بسیاری از رانندگان خودروها به دنبال استفاده بیشتر از گاز cng هستند. مصرف سی‌ ان‌ جی طی سه ماه گذشته یک‌میلیون مترمکعب اضافه شده که هر یک مترمکعب استفاده از گاز به میزان ۶،۰۰۰ تومان صرفه‌جویی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. از همین رو متقاضیان ثبت نام در طرح دوگانه سوز […]

منبع: خوش آموز

توجه:

لطفا در صورت اقدام به دانلود تا انتهای فرآیند دانلود، این صفحه را باز نگاه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۰۵۴۳]

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پسورد فایل فشرده : aniyar.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید
درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.

درخواست نرم افزار